شادی واقعی چیست؟

 امروز می خواهم در مورد مهم ترین هدف همه ما در  زندگی صحبت کنم. این سوال، سوال بسیار مهمی است که هدف ما در زندگی چیست؟ حتما همه ی شما قبول دارید که هدف نهایی همه ی ما در زندگی این است که شاد زندگی کنیم و انسانی شادتر باشیم. البته یک شادی واقعی و بادوام…

اجازه بدهید یک سوال از شما بپرسم، تعریف شما از شادی واقعی چیست؟ وقتی این سوال را از اکثر افراد می پرسیم آن ها جواب های تقریبا مشابهی را می دهند. مثلا می گویند برای اینکه شاد باشیم باید پولدار باشیم یا باید فلان ماشین را بخریم یا باید خانه ویلایی داشته باشیم و شادی خودشان را موکول می کنند به عوامل بیرونی و می خواهند چیز های بیرونی را به دست بیاورند تا بتوانند شاد باشند. و اکثر آن ها ادعا می کنند که امکان ندارد که بتوانند با این چیزهایی که الان دارند شاد باشند.

در این ویدئو می خواهیم در مورد این موضوع (شادی واقعی) که به نظر من موضوع بسیار مهمی است و در مسیر موفقیت شما بسیار تاثیر گذار است صحبت کنیم. به اعتقاد من اگر این موضوع را مثل اکثر افراد جامعه اشتباه فهمیده باشیم، هیچگاه به موفقیت نخواهیم رسید.

برای این که موضوع را بیشتر روشن کنم اجازه بدید به دوران گذشته برگردیم و یک مثالی را با هم مرور کنیم:  اگر خاطرتان باشد در دوران دبیرستان که بودید وقتی با شما صحبت می شد می گفتید که خدا کند زودتر این دبیرستان تمام شود و بعدش بتوانم شاد باشم. بعد که وارد دانشگاه شدید گفتید خدا کنه این دانشگاه هم زودتر تمام شود و واحدهایم را پاس کنم و از شر دانشگاه هم خلاص شوم تا بتوانم زودتر کار پیدا کنم.  بعد از فارق التحصیلی از دانشگاه هم، وقتی از شما سوال پرسیده می شد، جواب می دادید که کار نیست که، من چطوری می توانم شاد باشم، اگر کار پیدا کنم شاد می شوم. و بعد از مدتی که کار پیدا کردید باز هم اون موقع شادی خودتان را موکول کردید به چیز دیگر.

اگر دقت کنید اکثر ما در یک چرخه معیوبی از شادی قرار گرفتیم و این چرخه معیوب شادی، چیزی هست که اکثر ما به آن عادت کردیم و فکر می کنیم واقعیت و مسیر درست  زندگی گیر افتادن در این حلقه شادی است.

شاید سوال بپرسید که چرا اکثر مردم در حلقه شادی گیر افتاده اند و در این چرخه معیوب در حال حرکت هستند. سوال بسیار خوبی است. علت این که اکثر ما در حلقه معیوب شادی گیر افتادیم برمیگردد به باورها و اعتقادات   که از محیط بیرون ما به ما القا شده و ما را شرطی کرده است. اجازه بدهید واضح تر بگویم، در اکثر تبلیغات، تبلیغات تلویزیونی و رسانه ها و بنر هایی که در خیابان می بینید یا در شبکه های اجتماعی،  مثلا می بینید که یک فردی یک ماشین مدل بالا سوار شده و خیلی هم شاد است و لبخند می زند. این باعث می شود که ناخودآگاه ذهن شما این برداشت را کند که برای شاد بودن باید ماشین مدل بالا داشت. یا مثلا در تلویزیون در تبلیغی نشان می دهد که فردی در قرعه کشی بانک برنده شده و خیلی شاد است و لبخند می زند و شما نا خودآگاه این برداشت را می کنید که برای شاد بودن باید یک خانه بزرگ داشت یا باید در بانک برنده شد. این شرطی سازی ها که لزوم تبلیغات تلویزیونی و دیگر تبلیغات است باعث شده که تعریف ما از شادی واقعی به چیزهای بیرونی برگردد و این گونه از شادی برداشت کنیم که تا آن چیزهای بیرونی را نداشته باشیم امکان ندارد انسان شادی باشیم و این یکی از بزرگ ترین چاه های موفقیت است که باعث می شود هیچ وقت ما نتوانیم به موفقیتی که مورد نظرمان است برسیم. البته قبول دارم این امکانات مثل ماشین خوب، خانه خوب و مواردی از این قبیل چیزهایی هستند که می توانند به شادی شما اضافه کنند ولی امکان ندارد که بتوانند شادی را در وجود شما خلق کنند. به عبارت دیگر، شادی واقعی در درون شما است و همین الان باید در وجود شما باشد تا با داشتن آن امکانات و برنده شدن در بانک و یا با خریدن ماشین و خانه ی خوب،  بتواند شادی را به شما اضافه کند. ولی امکان ندارد این امکانات بیرونی بتوانند شادی واقعی را در وجود شما خلق کنند. پس وظیفه ما این است که شادی واقعی را در درون خود خلق کنیم و بعد این هسته ی شادی با داشتن امکانات بیرونی می تواند بزرگ و بزرگتر شود و به شادی ما اضافه کند. حتما این نکته را هم حس کرده اید که شما وقتی یک خانه و یا یک ماشین جدید می خرید برای یک مدتی خیلی شاد هستید ولی بعد از مدتی بوی نوی ماشین از بین می رود و یا به آن خانه عادت می کنید و دیگر آن چیز برایتان خیلی منبع شاد کننده ای نیست.

همه ی این عوامل، اثبات این نکته است که این امکانات بیرونی فقط یک شادی زود گذر و بی دوام را در ما ایجاد می کنند، پس درست نیست که ما دلمان را به این چیزها خوش کنیم و شادی واقعی را به این چیزها موکول کنیم. پس متوجه شدیم که برای شادی واقعی ابتدا باید شادی را در درون خود خلق کنیم و هسته ی شادی را در درون خود ایجاد کنیم.

نکته دیگر این است که شادی همین الان باید در وجود شما باشد، نه این که شما آن را به آینده موکول کنید. چون چه دلیلی وجود دارد که اگر الان شما نمی توانید شاد باشید بتوانید در آینده شاد باشید؟ و دقیقا هیچ گاه هم این اتفاق نخواهد افتاد چون وقتی شما الان نمی توانید شاد باشید قطعا نمی توانید چیزهای خوب و جدید را جذب کنید و در نتیجه در آینده هم به هیچ وجه شاد نخواهید بود.

نکته دیگری که می خواهم با شما در میان بگذارم و نکته بسیار مهمی است که خیلی از ما آن را فراموش کردیم این است که زندگی ما واقعا خیلی بهتر از 90 درصد افراد کره زمین است. آیا تا به حالا به این نکته توجه کردید؟ مثلا افرادی که در آفریقای جنوبی و یا کره جنوبی زندگی می کنند، مردم سوریه و کشورها ی اطراف ما خیلی اوضاع وحشتناکی دارند، آیا تا به حال به آن ها فکر کرده اید؟ 90 درصد افراد کره زمین زندگیشان از آن زندگی که شما الان دارید بسیار بدتر است. خیلی ازکشور ها امنیت که بزرگترین نعمت است و ما آن را نادیده گرفته ایم را ندارند یا حتی به غذای مناسب و آب آشامیدنی سالم ندارند. لباس مناسب ندارند. خیلی از کشور ها دسترسی به اینترنت که از طریق آن می توانید به کلی اطلاعات باارزش دست پیدا کنید را ندارند. همه ی این امکانات، خانواده، دوستانتان ،همه ی این امکانات چیزهایی هستند که ما داریم ولی فراموش کرده ایم . چرا فراموش کردیم؟ چون ما همیشه آن ها را داشتیم و برایمان تکراری و بدیهی شده اند و چیزهای بسیار با ارزشی هستند ولی متاسفانه ما آن ها را کوچک شمردیم و آن ها را فراموش کردیم و به خاطر نداشتن یک سری چیزها همواره شادی واقعی را از خودمان گرفتیم.

شاید بپرسید که موضوع شادی واقعی چه ربطی به موضوع سایت ما که موفقیت است دارد. این نکته موضوع بسیار مهمی است که به نظر بنده اگر شما نتوانید در هر لحظه ای از زندگیتان لذت ببرید و شاد و پرانرژی باشید، امکان ندارد موفق بشوید.

این موضوع را قصد دارم در یک ویدئو دیگر برای شما بازگو کنم و رابطه بین شادی و موفقیت را به طور کامل برای شما توضیح بدهم و آن موقع قطعا بهتر متوجه می شوید که چرا بر شاد بودن اینقدر تاکید می کنم .

اجازه بدهید که یک تمرین به شما بدهم و خواهشی که از شما دارم این است که این تمرین را انجام دهید و آن را جدی بگیرید. همین الان یک کاغذ و خودکار بردارید و کل چیزهایی که دارید، همان چیز هایی که فکر می کنید کوچک هستند ولی خیلی ها آن ها را ندارند، همان چیزهایی که شما دارید و آن ها را بدیهی فرض کردید ولی خیلی ها به خاطر داشتن آن ها حسرت شما را می خورند. همه آن ها حتی لباس خوب، خانه خوب، امنیت، دوستان ، خانواده، اینترنت، تحصیلاتی که دارید و هر چیزی که از نظر شما کوچک است، همه ی آن ها را یادداشت کنید و لیست کنید. این می شود لیست آن چیز هایی که شما باید به خاطر آن ها شاد باشید ولی احتمالا آها را فراموش کرده اید. این لیست را هر روز ببینید و با خودتان مرور کنید که می توانید انسان شادی باشید و انسان شکرگزاری باشید. خواهش آخر این که بعد از این که این کار را انجام دادید و فهمیدید که چقدر ثروتمند هستید، چقدر چیزهای با ارزش دارید که خیلی ها از داشتن آن ها محروم هستند، آن موقع از شما می خواهم که به خودتان یک قولی بدهید، قول بدهیدکه از هر لحظه ی زندگیتان لذت ببرید و شاد باشید. امیدوارم که این ویدئو را جدی بگیرید و از موضوع آن لذت برده باشید و منتظر ویدئو های بعدی ما باشید. همه ی شما را به خدای بزرگ می سپارم. روزی خوب و شاد داشته باشید و خدانگهدار. برای دانلود فایل لطفا ایمیل خود را وارد نمایید، تا لینک دانلود به ایمیل شما ارسال شود.

 


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


۱ دیدگاه برای “شادی واقعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *