6 گام برای تبدیل شدن به یک کارآفرین سبک زندگی

سال ها پیش، اینترنت فقط توسط افراد دانشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت. اما طی پانزده سال گذشته، به آن چیزی که اکنون از آن سراغ داریم، بدل شده است. امروزه، دو و نیم میلیارد نفر به صورت روزانه در اینترنت فعالیت دارند و پیش بینی می شود این مقدار، در پنج سال آینده، به دو برابر نیز افزایش پیدا کند.

برای کارآفرینانی که قصد آغاز یا رشد یک کسب و کار را دارند، اینترنت، منبع نامحدود و اغلب دست نخورده ای از خریداران را به شما ارائه می دهد. این فرصت ها مخصوصا برای افرادی که می خواهند از اینترنت استفاده کنند تا سبک زندگی آزادانه ای داشته باشند، بسیار عالی است. به این گروه از افراد “کارآفرینان سبک زندگی” می گوییم.

«کارآفرین سبک زندگی»، کارآفرینی است که زندگی خود را به صورت آنلاین تبدیل کرده است. او نیازی به حضور فیزیکی خود یا فردی برای اجرایی کردن کارها ندارد. تمام چیزی که او نیاز دارد، یک لپ تاپ و اتصال به اینترنت است و به این طریق می تواند کسب و کارش را مدیریت کند. او از ابزارها و نرم افزارهای متعددی در این راه بهره می برد. ثروتمندان جدید در واقع کارآفرینان سبک زندگی هستند.

نوع کسب و کار او این امکان را به او می دهد تا بتواند کسب و کار خود را در سراسر جهان مدیریت کند. همچنین، یک عنصر درآمد غیر فعال نیز می تواند در کسب و کار او حضور داشته باشد که البته ضروری نیست. کارآفرین سبک زندگی (ثروتمند جدید) حتی می تواند در صورت ارائه خدماتی نظیر مربیگری و یا مشاوره، از طریق اسکایپ با مشتریان خود در ارتباط باشد.

اگر به این سبک از کارآفرینی علاقمند شده اید، می توانید با استفاده از شش گام زیر به یک کارآفرین سبک زندگی (ثروتمند جدید) که از حضور فیزیکی بی نیاز است تبدیل شوید.

1- مخاطب هدفی سودآور انتخاب کنید.

یکی از اشتباهات بسیار رایج و مهلک در شروع کسب و کار، انتخاب مخاطب هدف اشتباه است. احتمالا این جمله ی متداول را شنیده اید که برای شروع کسب و کار، گوشه بازار (niche) مناسبی انتخاب کن. در عین حال که خاص بودن کمک کننده است، اما همیشه ضرورت ندارد. در واقع انتخاب گوشه بازار کمک می کند که شما با منابع کمتر و ساده تر بتوانید بازاریابی کنید و برای خودتان در بین رقبای موجود جایگاه سازی نمایید.

اما چیزی که بسیار مهم و ضروری است، اطمینان از استطاعت مالی گوشه بازار انتخابی شما یا مخاطب هدفتان می باشد. بسیاری از کارآفرینان، گروهی را به عنوان مخاطب هدف کسب و کار خود انتخاب کرده اند که علاقمند به آن موضوع هستند ولی از عهده پرداخت بهای محصولات و خدمات آن ها بر نمی آیند. یادتان باشد شما در حال برپایی یک کسب و کار هستید؛ پس باید در انتخاب مخاطبان، پتانسیلی وجود داشته باشد که درآمد کسب و کار شما را تضمین کند.

2- فوندانسیون کسب و کارتان را بسازید.

برای شروع هر کسب و کاری باید ابتدا زیرساخت و فوندانسیون مناسبی برای آن بنا کرد. کارآفرینان سبک (ثروتمندان جدید)  زندگی می تواند وسایل گوناگونی برای کسب و کار خود انتخاب کنند، مانند وب سایت، وبلاگ، شبکه های اجتماعی. اما بهترین وسیله برای کسب و کار یک کارآفرین سبک زندگی، وب سایت او است. وب سایت است که فرآیند کار را پایدار می کند و شما را از بسیاری از کارآفرینان جلو می اندازد. شما نیازی به افزونه ها و امکانات فانتزی و نخواهید داشت و نمی خواهید به بهترین وب سایت دنیا تبدیل شوید. تنها چیزی که باعث لطمه به شما از سوی وب سایت تان می شود، آشفته بودن و غیر شفاف بودن آن است. وب سایت های پربازدیدی در دنیا وجو دارند که بسیار ساده طراحی شده اند اما کلی کاربر وفادار دارند.

عناصر دیگری هم برای کسب و کار شما مورد نیاز است:

  • حضور قدرتمند و فعالانه در شبکه های اجتماعی.
  • کمی سرمایه اولیه برای تبلیغات اولیه و یادگیری.
  • ابزارها و نرم افزارهایی که سبب رشد کسب و کارتان می شوند.
  • ارتباط با مخاطب در سطحی عمیق.

3- روی چیزهای واقعا موثر تمرکز کنید.

شما قطعا کارآفرینان موفق بسیاری را می بینید که در مورد چیزهایی که برای آنها کار کرده و موثر بوده، صحبت می کنند و شما هم وسوسه می شوید که از آن ها کپی کنید. دقیقا همان کارها را انجام دهید و دقیقا همان مسیر آن ها را بروید. این یک اشتباه رایج و بزرگ است.  یادتان باشد تنها افرادی موفق می شوند که کپی نمی کنند بلکه مدل سازی و الگوبرداری می کنند. آن ها به کارآفرینان دیگر دقت می کنند و سپس اجزایی که برای آن ها کار کرده و موثر بوده را می فهمند و سپس به خودشان توجه می کنند تا ببینند کدام یک از این ها برای شان مفید و موث خواهد بود. بین کپی کاری و الگوبرداری تفاوت بسیار است.

شاید بخواهید بدانید چه چیزهایی برای شما و کسب و کارتان کار می کنند. فقط به این دلیل که فلان چیز برای شخصی دیگری کمک کننده است، نمی توانید نتیجه بگیرید که برای کسب و کار شما هم مفید باشد. بهترین کار، آزمایش و یادگیری آنچه کاراست، می باشد. این امر، به شما تمرکز استراتژیک باور نکردنی را جهت راه اندازی کسب و کار مبتنی بر سبک زندگی می دهد.

4- جلوی دید باشید و مخاطبان خود را افزایش دهید.

ساخت یک شبکه اجتماعی قدرتمند، یک راه عالی برای پیدا کردن مخاطب هدف علاقمند به کسب و کار و ایده های شما است، اما استراتژی هایی نیز وجود دارند که به شما در جهت بهتر و بیشتر دیده شدن کمک می کنند.

  • با افراد مرتبط با کار خود مصاحبه کنید و آن را در سایت خود منتشر کنید. همچنین سعی کنید مهمان پادکست های دیگران هم باشید.
  • پستی را به عنوان پست مهمان در وبلاگ های دیگر منتشر کنید. این کار باعث می شود که مخاطبین هدف آن کسب و کار را به سمت کسب و کار خود روانه کنید.
  • سعی کنید برای سایت های پر نفوذ و بزرگ در زمینه کاری خود مقاله بنویسید.

اینها، راه هایی برای دیده شدن و جذب سریع و موثر مخاطب هستند. با رشد اینترنت، اثربخشی این موارد و دیگر استراتژی ها، نمایان می شود.

5- به مخاطبان ارزش ارائه دهید تا به آنچه لیاقتش را دارید، برسید.

هنگامی که با محتوای رایگان، شروع به ارائه ارزش می کنید و مخاطبین را درگیر ایده کسب و کار خود می کنید، مخاطبان کم کم می خواهند که بیشتر بدانند. اینجاست که شما می توانید درآمدزایی کنید.

یک استراتژی عالی برای شما می تواند این باشد که محتوای رایگان بهتر از بقیه محتوا های پولی در فضای وب ارائه دهید و سپس محتوای بسیار باکیفیت خود را پولی ارائه دهید و ضمنا آن را با قیمتی منسفانه اما سودآور ارائه دهید. به عنوان یک کارآفرینان سبک زندگی (ثروتمندان جدید) ، ورای هر چیزی، زمان شمابا ارزش ترین چیز در زندگی شماست. پس، زمان شما گران ترین خدمتی است که به دیگران عرضه می دارند.

6- نتایج را دائما ارزیابی کنید و روی موارد موثر تمرکز کنید.

هنگامی که در کسب و کارتان کمی پیشرفت کردید، نتایج کسب و کارتان را تحلیل کنید و ببینید چه چیزهایی برای شما بیشترین نتایج را به همراه داشته، سپس ببینید کجا می توانید فرآیند کار خود را تسهیل بخشید و کاراتر کنید. زمان خود را به رشد بخش سودآور کسب و کارتان تخصیص دهید و پیشرفت کار را ارزیابی کنید.

روی آن چیزهایی که برایتان کارا هستند متمرکز شوید و تنها به یادگیری آن نکاتی بپردازید که به رشد کسب و کار سبک زندگی تان کمک می کنند. قربانی انباشت اطلاعات نشوید که این موضوع بسیاری از کارآفرینان را زمین گیر کرده است!

به شخصه، تجربه فوق العاده ای از یک کارآفرین سبک زندگی (ثروتمند جدید)  بودن، پیدا کرده ام و از آزادی واقعی لذت می برم. واقعا قصد ندارم از این کار به عنوان بهشت برین یاد کنم، چرا که چالش هایی هم در مسیر وجود دارد. زمان نیاز دارد تا بتوانید این مدل از کسب و کار را برای خود پایه ریزی کنید و بتوانید با ساعت کاری کم در طول روز درآمد بالایی داشته باشید.

اگر به این مدل از کسب و کار علاقمند شده اید و از ممکن و سودآور بودن آن آگاهی پیدا کرده اید، این کار را انجام دهید و از این شش گام پیروی کنید تا کسب و کاری را بسازید که بهترین پشتیبان برای سبک زندگی ای که دوست دارید، باشد. در پایان، باید تاکید کنم که کارآفرین سبک زندگی فقط به پول مربوط نیست، بلکه به داشتن آزادی در هر بخش از زندگی تان مربوط می شود. هنگامی که این آزادی را تجربه کنید، می توانید طبق اصول خودتان زندگی کنید و زندگی تان را به کنترل کامل خود در اورید. این رویای اصلی یک کارآفرین سبک زندگی (ثروتمند جدید) است.


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


۳ دیدگاه برای “6 گام برای تبدیل شدن به یک کارآفرین سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *