7 تکنیک موثر تغییر عادت های بد

آکادمی فرجی
7 تکنیک موثر تغییر عادت های بد
Loading
/

حتما شما هم در زندگیتان، این تصمیم را گرفته اید که عادت های منفی خودتان را تغییر دهید، یا حذف کنید. اما با مشکل مواجه شده اید و متوجه شده اید که کار راحتی نیست. ابتدا باید بدانید که عادت کار هایی است که ما اکثر آن ها را به طور نا آگاهانه انجام می دهیم.

نکته اول: حذف نه، تغییر

 اولین نکته ای که در مورد تغییر عادت های بد باید بدانید، این است که واژه ی حذف عادت کاملا  اشتباه می باشد و چیزی به اسم حذف عادت وجود ندارد، بلکه فقط می توان آن عادت را تغییر داد و ما باید تلاش کنیم که عادت بد  خود را با یک عادت بهتر و مثبت تر جایگزین کنیم.

 نکته دوم: مطمئن شوید…

دومین نکته این که ممکن است عادت شما اصلا عادت بدی نباشد و اصلا نیازی به حذف آن نباشد و فقط دیگران از روی ندانستن به شما بگویند، این عادت شما بد است. پس کاملا مطمئن شوید که این تصمیم خودتان است که آن عادت، عادت خوبی نیست و باید آن را تغییر دهید.

نکته سوم: بیخیال اراده شوید

سومین نکته در مورد عادت این است که وقتی بحث عادت می شود خیلی از افراد می گویندکه باید اراده و پشتکار قوی برای حذف آن عادت داشته باشی. در صورتی که این حرف کاملا اشتباه است. مثلا وقتی میبینید کسی سیگارکشیدن را ترک می کند ولی پس از مدتی دوباره سیگار کشیدن را شروع می کند به این علت نیست که اراده ی قوی برای ترک آن نداشته است. بلکه به این علت است که آن شخص دلیل کافی برای ترک سیگار را ندارد. هنوز گوشه ی ذهن آن شخص  این وجود دارد که اعتیاد چیز بدی نیست، بلکه بسیار لذت بخش است. پس باید یک چرای قوی برای ترک سیگار وجود داشته باشد.

نکته چهارم: اول هدفتان را مشخص کنید

چهارمین نکته ای که باید در رابطه با تغییرات عادت ها بدانید این است که باید اول از همه اهدافمان را مشخص کنیم. کسی که هدف مشخصی در زندگی دارد و می داند که به کجا می خواهد برسد راحت تر می تواند بر اساس آن چیزی که می خواهد به آن برسد، عادت های منفی خود را کنار بگذارد و عادت های مثبتی که رسیدن به آن هدف را نزدیکتر می کند جایگزین کند.

نکته پنجم: تغییر تدریجی

پنجمین نکته در مورد تغییر عادت ها این است که تغییر عادت ها به 2 صورت انجام می شود.  بعضی از مردم ترجیح می دهند که عادت های خود را به طور ناگهانی تغییر دهند و بعضی دیگر ترجیح می دهند که به تدریج عادت های بد خود را تغییر دهند. در اکثر موارد باید سعی کرد عادت ها را به تدریج تغییر داد و سعی کنید که هر روز یک قدم کوچک برای تغییر عادت ها بردارید.

نکته ششم: به خودتان جایزه دهید

ششمین نکته که در مورد تغییر عادت ها باید بدانید این است که برای این که عادت ها در شما پایدار بمانند، باید هر گامی که برای تغییر عادت ها بر می دارید، جشن بگیرید، یعنی به خود جایزه ای هر چند کوچک بدهید. دلیل این کار این است که با این جایزه دادن به مغز این را می گویید که تغییر این عادت معادل است با خوشی و در نتیجه مغز راحت تر با شما برای تغییر عادت ها  همکاری می کند.

نکته هفتم: گروهی تغییر کنید

هفتمین نکته این است که بهتر است تغییر عادت به صورت گروهی انجام شود و اگر  نمی توانید که در گروه خاصی شرکت کنید با یکی از دوستانتان سعی کنید که با هم آن عادت بد را تغییر دهید و اگر این هم برای شما امکان پذیر نیست، از یکی از دوستان صمیمی خواهش کنیدکه به شما کمک کند،  به این صورت که هر شب با شما تماس بگیرد و ببیند که چه گام هایی در جهت تغییر آن عادت برداشته اید و مراقب شما باشد و به شما انگیزه دهد.

 

 


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *