9 تصمیم جادویی برای در آغوش کشیدن شادی واقعی

دوستان و همراهان عزیز آکادمی فرجی سلام. امیدوارم که شاد و موفق باشید. امروز می خواهم در مورد 9 کلید جادویی برای کشف حس شادی واقعی در زندگی با شما صحبت کنم. از شما خواهش می کنم به تک تک این موارد به دقت فکر کنید و سعی کنید آن ها را در زندگی خود عملی کنید تا به کلید اصلی موفقیت یعنی شادی واقعی دست یابید.

  1. زندگی  شما وقتی تغییر می کند، که خود شما تغییر کنید

چندی پیش در مجله ای مقاله بسیار جالبی را خواندم که مایلم آن را با شما در میان بگذارم. در این مقاله به نقل از مردی آمده بود: “من همانند بسیاری از مردمان دیگر سعی کرده ام در خلال 25 سال گذشته همسرم را تغییر دهم. مثل دیگران امیدوار بودم که روزی در این زمینه موفق خواهم شد. در یکی از روزها که بخت با من یار بود، 25 دقیقه با خودم خلوت کردم، به ندای درونم گوش فرا دادم و تصمیم گرفتم خودم را عوض کنم، و پس از انجام این کار، اکنون با شادی واقعی زندگیم را سپری می کنم. به این واقعیت چشم گشودم که نمی توانم دنیا را عوض کنم، نمی توانم مدیرم، پسرم، دخترم و همکارم را تغییر دهم. بنابراین تصمیم گرفتم خودم را تغییر دهم. در نتیجه تمام خواسته ها و آرزوهایم در دسترسم قرار گرفت”.

پس ما نیز باید یادمان باشد که یجای تمرکز بر تغییر چیزهایی که در اختیار ما نیست، خودمان را تغییر دهیم. چون تنها چیزی که صد در صد در اختیار ماست، خود ما هستیم. این بهترین راه برای رشد و پیشرفت و در آغوش کشیدن حس شادی واقعی است.

  1. ذهن و قلبتان را بهترین سرمایه های زندگی تلقی کرده و اندوخته هایشان را افزایش دهید.

این سرمایه گذاری می تواند هشیارانه و یا در عالم ناهشیاری باشد و یا از طریق تجربه و مشاهده به دست آید. فراموش نکنید که قلب و ذهن شما مانند اراضی حاصل خیزی است که هر چه بکارید، همان را برداشت خواهید کرد. اگر بذر افکار و اندیشه های مثبت در آن بکارید، ثمره اش نیرومندی و شادی واقعی و کامروایی خواهد بود. بالعکس چنانچه که از کاه کوه بسازید و فضای دل و ذهن را با افکار بیهوده و بی اهمیت انباشته سازید، جز ضعف، ناراحتی و ناشادمانی چیزی دستگیرتان نخواهد شد.

هنگام ارتباط با اطرافیانتان و خواندن روزنامه و مجله و تماشای فیلم و تلویزیون، سعی کنید تنها جنبه های مثبت هر چیز را در حافظه ذهنتان ذخیره کنید و تمام افکار و مشاهداتی که قلب و ذهنتان را آلوده می سازد، سرکوب نمایید. اگر افکار و رفتار را به تمبر تشبیه کنیم، تنها بکوشید تمبر های مثبت را گرد آوری کنید. لابد می پرسید که منظورم از تمبر مثبت چیست؟ هنگام ارتباط با هر کسی طبیعتا نکات مثبت و منفی در افکارتان مشاهده می کنید که ذهنتان این تاثیرات را جذب می کند. من این تاثیرات را به تمبرهای مثبت و منفی تلقی می کنم. اگر تنها به جنبه های مثبت او توجه کنید، به طور قطع فردی خوب و شایسته تلقی اش خواهید کرد. عکس این قضیه نیز مصداق دارد. بنابراین تا حد ممکن به جمع آوری تمبرهای مثبت درباره دیگران بپردازید، و جنبه های منفی درباره آنان را به باد فراموشی بسپارید.

بعلاوه هیچ کس کامل نیست اما می توان با اخلاق و رفتار خوب و مناسب دیگران را به تجدید نظر در رفتارشان بر انگیخت. فراموش نکنید که میکل آنژ از سنگ های سخت و بد قواره مجسمه های زیبا خلق کرد. اگر در مزرعه ی ذهن خود و دیگران خشم و رنجش بکارید، برای عصبانی شدن دلایل زیادی به دست می آورید. بنابراین بکوشید از کوره در نروید، اگر کنترل اعصابتان را از دست بدهید، هیچ کس برای ایجاد تعادل روحی به شما کمک نخواهد کرد.

  1. تصویری که از خود بر ذهن دارید، بسیار مهم است

برای کضف حس شادی واقعی، باید یقین حاصل کنید که از عزت نفس بالایی برخوردارید. باید نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید. برای این منظور پیوسته مهارت ها و موفقیت ها یتان را در چند سال اخیر مد نظر داشته باشید. فهرستی از کارها ی تحسین آمیزتان را تهیه کنید و هر وقت اوضاع و شرایط بر وفق مرادتان نیست، به این فهرست ها بنگرید و به زیبایی ها و مواهبی که از آن برخوردارید بیندیشید. اگر تصاویر تیره و تاری از ناکامی های گذشته را در ذهن خویش ترسیم کنید، هر مانعی که در راه دستیابی به اهدافتان با آن مواجه شوید به این احساس ویرانگر دامن می زند و اعتماد به نفستان را در هم می شکند. خود را یک قهرمان تمام عیار تلقی کنید، نه فرد ضعیف و سست عنصری که در طول زندگی در جا زده است.

پیوسته در دنیای درون باید از مهارت ها و خصوصیات ویژه خود تعریف و تمجید کنید. البته نه در حضور دیگران چون تعریف از خود در حضور دیگران شما را مغرور و از خود راضی نشان داده و به شخصیت تان آسیب می رساند. دیگر بار یاد آوری می کنم هر بار که به خاطر نا کامی ها و نا مرادی ها ناراحت و پریشان هستید، به جای این که چنین احساس ویرانگری را مدتها در خود نگه دارید و نسبت به قابلیت ها یتان دچار تردید شوید، فهرستی از مواهب، نعمت ها و موفقیت هایتان را مرور و بررسی کرده و از این طریق احساس خوبی را که نسبت به خود دارید، حفظ کنید.

  1. از تعریف و تحسین دیگران غافل نشوید

تحسین، هدیه ای زیبا و ماندگار است که شادی واقعی را به ارمغان می آورد. هنری است که هر کس باید قبل از انجام آن به دقت درباره اش فکر کند. تمرین در این زمینه آن را کامل می کند. در تحسین سخاوتمند باشید، ضرورت ندارد که کسی کاری را کامل و تمام عیار انجام دهد تا سزاوار تحسین شود. به مجرد این که حس کردید شخص کمی بیش از گذشته تلاش می کند، عملکردش را تایید کنید. کلمات تحسین آمیزی را که در مورد خود و دیگران بر زبان جاری می سازید، بی درنگ بر تبادلات شیمیایی بدنتان تاثیر می گذارد و موجب سرور و شادمانی شما می شود. ذهنتان معمار جسمتان است، و جسم شما بازتاب افکارتان. بر این اساس پس از هر بار تعریف و تمجید، افکارتان با شادی درآمیخته و توسط سلسله اعصابتان در سراسر وجود شما منعکس می شود.

  1. ببخش و فراموش کن

ما اغلب از انجام کارهای ساده شانه خالی می کنیم. هر چه موفق تر می شویم، گرایش ما برای پیچیده کردن زندگیمان بیشتر می شود.

تصمیم برای بخشیدن خود و یا افراد دیگر مانند سایر تصمیم گیری های ما آسانی است که ما دشوارش کرده ایم. می توانید همین حالا کینه و نفرت و جراحاتی را که سالها در اعماق دل و جانتان ریشه دوانده رها کنید و ذهن و احساساتتان را از این آلودگی ها پاک کنید. اختیار با شماست. تردیدی نیست که بخشودن دیگران دشوار است و بخشیدن خود، حتی دشوارتر. اما شما باید در هر معامله ای سود و زیان آن را تجزیه و تحلیل کنید! من پیوسته می کوشم بر خطای هر کسی که در حقم ناجوانمردی کرده یا بی عدالتی روا داشته و یا آزارم داده، قلم عفو بکشم. این کار برایم خیلی دشوار است. با وجود این ابدا تحت تاثیر بد رفتاری دیگران به کینه و نفرت و بغض و عناد اجازه نمی دهم در نهان خانه قلبم آشیان کند و از درون با جسم و روحم پیکار نماید. من خواستار شادی واقعی و نشاط و آرامش خاطرم، و تنها از این طریق می توانم به این خواسته برسم.

  1. کامل بودن گران تمام می شود. اشتباه، بازخوردی ارزشمند است

این مورد آنقدر مهم است که دوست دارم سطرها در موردش بنویسم. توجه به این حقیقت یاریتان می کند که به شادی واقعی دست یابید. هیچ کس کامل نیست. بنابراین وقتی در وجودتان و اطرافیانتان همه چیز را خوب و کامل و تمام عیار می طلبید و انتظار دارید که همه کارها بدون کوچکترین عیب و نقص انجام شود، شادمانی، صلح و آرامش تان را با کمال گرایی معامله کرده اید.

درباره آنچه امروز و دیروز اسباب ناشادمانی و اندوهتان شده به دقت فکر کنید. من هرگاه 60 درصد از کارها به دلخواهم پیش برود، زندگی را بر وفق مراد دانسته و احساس شادمانی می کنم. سپس با تحسین از عملکرد خوب خودم و یا دیگران بر میزان این شادمانی می افزایم. به طور کلی فاصله بین اوضاع و شرایط کنونی تان با شرایطی که فکر می کنید باید باشد، میزان شادمانی شما را تعیین می کند. بخش اول از کنترل شما خارج است، اما بخش دوم به طور کامل تحت اختیار شماست. اگر بگویید: من وقتی خوش و سر حالم که ……، هیچ گاه خوشحال و مسرور نخواهید بود. هرچه شرایط بیشتری را برای شادمانی تان در نظر بگیرید، به همان نسبت از میزان آن می کاهید. شادی واقعی در زمان حال و تحت شرایط کنونی باید کسب شود، آن را به زمان دیگر و با شرایطی متفاوت موکول نکنید.

جا دارد که در این جا به حقیقتی اشاره کنم که با این نکته ارتباط نزدیک دارد. خطاهایتان بازخوردهای شماست زیرا به شما می گوید که چگونه کارتان را انجام می دهید. از کاستی هایتان شما را با خبر می کند. اشتباه تنها زمانی ضرر و زیان محسوب می شود که اشتباه باقی بماند و از آن چیزی نیاموزید. اگر خطاهایمان را تحلیل و بررسی کنیم، به علل آن پی ببریم و راههای تازه ای را برای جلوگیری از تکرار آن پیش بینی کنیم، خطا نوعی سرمایه گذاری است و آینده ای درخشان و پر منفعتی را نوید می دهد. افرادی که اشتباه نمی کنند یعنی اصلا کار خاصی نمی کنند. دیکته نوشته نشده، غلط ندارد. عدم موفقیت در هر کار موجب شرمندگی نمی شود. شرمنده کسی است که از آمدن به میدان عمل بگریزد و از انجام آن شانه خالی کند. وقتی مرتکب اشتباه می شوید، به جای اینکه ذهنتان را به ضرر و زیان حاصل از آن متمرکز کنید، تنها به درس هایی که می توانید از آن بیاموزید، فکر کنید.

  1. تو همانی که بدان می اندیشی

هر که از قوانین و اصول ذهن اطلاع داشته باشد، می داند که خود انسان پدید آورنده شادی واقعی، اندوه، نیک بختی و نگون بختی خویش است. ذهن ناهشیارتان در زندگی شما نقش بی طرفانه ای دارد و به هرچه درآن پرورش یابد، بدون توجه به بدی و خوبی آن، پاسخ مثبت می دهد و شما را در دستیابی به آن یاری می کند.

بنابراین اگر خود را سزاوار موفقیت بدانید و بر پرده ی ذهنتان مجسم کنید که از نردبان موفقیت بالا می روید و به اهدافتان دست می یابید، به طور قطع سر انجام چنان خواهد شد که تصور می کنید. من با پیروی از این اصل طلایی توانسته ام رویدادهای تازه ای را به وجود آورم که موجب تغییر زندگیم شده اند. به هر حال شما در آفرینش رویدادهای زندگیتان اختیار تام دارید. پس همواره بکوشید از هم نشینی با افرادی که همواره آیه یاس می خوانند و کاسه و کوزه ی بی تحرکی شان را بر سر دنیا می شکنند، بگریزید. افرادی را برای معاشرت برگزینید که از نگرش مثبت، انگیزه های نیرومند و شادمانی و نشاط برخوردار باشند. سپس قوه تخیل خود را آزاد گذارید تا با جذب این گرایش ها راه را برای کسب این دستاوردها صاف و هموار سازد.

  1. شکست را یک فرصت تلقی کنید

هر گام به سوی موفقیت، چناچه با خلاقیت و تخیل توام باشد، برایتان شادی واقعی به ارمغان می آورد. هرگز فراموش نکنید که شادمانی همواره کوتاه و ناپایدار است، مگر آن که شما به آن دوام و پایداری ببخشید. می توانید از تجارب دیگران برای کسب موفقیت و شادی واقعی استفاده کنید. در زیر شرح حال بزرگی را می خوانید که پایداری او در کسب هدف، موجب عبرت همگان شد. این مرد در سی و یک سالگی درکسب و کار خود با شکست روبه رو شد. در سی و دو سالگی در انتخابات مجلس شکست خورد و در سی و چهار سالگی بار دیگر ورشکسته شد و در سی و پنج سالگی همسرش را در اثر مرگ ناگهانی از دست داد و سال بعد به بیماری عصبی مبتلا شد. در سنین چهل و سه، چهل و شش و چهل و هشت در انتخابات سنا موفقیتی به دست نیاورد و در پنجاه و شش سالگی با وجود تلاش زیاد برای رسیدن به معاونت ریاست جمهوری، با شکست رو به رو شد، همچنین در سن پنجاه و هشت سالگی در انتخابات سناتوری شکست خورد. سرانجام در شصت سالگی به ریاست جمهوری ایالات متحده رسید. این مرد نامش، آبراهان لینکلن (معروفترین رئیس جمهور آمریکا) است. آیا اگر آبراهام لینکلن راه نیافتن به سنا را شکست می نامید و اندوهگین و نالان می شد، به هدف نهایی اش می رسید.

دستیابی به اهداف کوچک از طریق اندیشه ی خلاقانه و پشتکار مسیر مطنئنی به سوی شادی واقعی است. زیرا برای اندوه و ناامیدی وقت نخواهید داشت.

  1. به نعمت هایی که از آن برخوردارید توجه کنید

فهرست کاملی از نعمت هایی که از آن بهره مندید، تهیه کنید و هر از چند گاهی آن را با صدای بلند بخوانید. پیش از ترک خانه، در مقابل آیینه قرار بگیرید و از بدن خود سپاسگذاری کنید. به خاطر این که در بیمارستان بستری نیستید و برای عمل قلب باز آماده نمی شوید، خدا را شکر کنید. حتی اگر با همچین وضعیتی هم روبه رو هستید، به خاطر این که مبتلا به بیماری ناعلاج  نیستید، خدا را سپاس بگویید.

ذهنتان را به داشته ها و دستاوردهایتان معطوف کنید، نه به کاستی هایتان. فراموش نکنید که زندگی آیینه ی تمام نمای ذهن و نگرش ماست. بنابراین هر روز پیش از ترک خانه، صبح خود را با خوشی و سر زندگی آغاز کنید. با دقت به زندگی خود بنگرید و به نعمت هایی که خداوند در اختیارتان قرار داده و نسبت به آن بی اعتنا بوده اید چشم بگشایید. رضایت از شرایط کنونی، زمینه را برای جذب آرامش و شادی واقعی فراهم می کند به گونه ای که هر روز موفقیت های بیشتری کسب می کنید و به شادی شما افزوده می شود.

دوستان عزیز من، از شما می خواهم که نه فقط این موارد را یاد بگیرید، بلکه آن ها را عملی کنید. شاید اگر فقط 3 تصمیم از این 9 تصمیم جادویی را بگیرید و در زندگی خود عملی کنید، به چنان حس شادی واقعی می رسید که بی شباهت به حس پرواز نیست. به امید روزی که همه مردم عزیز ایران در آسمان زندگی خود شادمانه پرواز کنند.

راستی!!! ویدیویی در مورد “رابطه بین شادی و موفقیت” در سایت وجود دارد که توصیه می کنم حتما ببینید تا علت تاکید من بر شاد بودن را متوجه شوید.


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *