در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام چه گذشت؟

یادتان می آید که در جلسه اول دوره نوابغ اینستاگرام به افراد توصیه کردیم که در فضای اینستاگرام شخم بزنند و ایده های عالی برای کسب و کارشان را پیدا کنند؟

در ابتدای جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، شرکت کننده های دوره از تاثیرات خوب تمرینات جلسه اول صحبت کردند و اینکه تکنیک های جلسه اول چقدر به آنها کمک کرده است. من از شنیدن نظرات خوب شرکت کننده های دوره خوشحال شدم و فهمیدم که چقدر آنها از ایده های جدید استقبال می کنند…

آقای رضا اسکندری، یکی از شرکت کننده های دوره نوابغ اینستاگرام بود که نظر بسیار جالبی درباره شخم زدن داشت و می گفت: «من از آدمی که هیچ ایده ای نداشت و نمی دونست برای کسب و کارش چه کار کند، به جایی رسیدم که نمی دونستم کدوم ایده خودم رو اجرا کنم!» حالا آقای اسکندری صاحب سایت و پیج فعالی است و نشانی سایتش marketersho.com است.

 

جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام به ساخت و تولید محتوای جذاب و تاثیرگذار اختصاص دارد. هدف ما از تولید محتوا در اینستاگرام، تحقیقات و شناخت بیشتر مخاطب است.

بعد از یادگیری قواعد بازی در اینستاگرام، شناخت مخاطب هدف و ساخت پیج حرفه ای در جلسه اول دوره نوابغ اینستاگرام، این بار نوبت به مرحله دوم سیستم دوره نوابغ اینستاگرام می رسد؛ یعنی جذب مخاطب! با توجه به الگوبرداری ها و تحقیقات و شناخت بیشتر مخاطب حالا باید مخاطبان خود را بهتر جذب کنیم.

گام های مهم برای تولید محتوا در اینستاگرام

شما برای تولید محتوای مناسب و باکیفیت، باید این 5 گام را بردارید:

 1. تولید محتوا (از قبیل تصویر و ویدئو و…)
 2. کپشن نویسی درست محتوا
 3. هشتگ گذاری دقیق و درست پستها
 4. زمان بندی پستها
 5. تگ کردن افراد و مکانها

در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، هر کدام از این گامها را به صورت کامل توضیح داده ایم.

جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام

برای تولید هر محتوایی در اینستاگرام، ابتدا باید هدف از تولید محتوا و تم محتوا مشخص شود. گفتیم که هر فعالیتی در اینستاگرام با هدف جذب فالوور، تبدیل فالوور به هوادار و تبدیل هوادار به خریدار انجام می شود.

با توجه به هدف هر پست، لحن و اقدام شما هم تغییر می کند. مثلا اگر هدف شما از تولید محتوای اینستاگرام، جذب مخاطب است، پست شما باید دعوت به اقدام شفافی داشته باشد و از مخاطب به صورت مستقیم بخواهید که شما را فالو (دنبال) کند. اگر هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، تبدیل فالوور به هوادار است، شما باید راحت و خودمانی محتوا تولید کنید و با لحنی خودمانی کپشن بنویسید. در آخر چنین ویدئوهایی می توانید از افراد بخواهید که شما را لایک کنند، کامنت بگذارند یا دوستانشان را تگ کنند. حالا اگر هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، تبدیل هوادار به خریدار است، ویدئو یا پست شما باید بر اساس قوانین فروش ساخته شود و دعوت به اقدام شما، دعوت به خرید محصول یا کتاب است. تعیین هدف در نوع تولید محتوا تاثیر می گذارد.

مثلا یکی از شرکت کننده های پرانرژی دوره نوابغ اینستاگرام، آقای میثم طهمورثی بود که در زمینه پخش سوسیس و کالباس فعالیت می کرد. اگر آقای طهمورثی بخواهد فالوور جدید را به سمت خود بکشاند، باید با لحنی جذاب و عامه پسند با افراد حرف بزند و در انتهای ویدئوهایش از افراد بخواهد که پیجش را دنبال کنند. مخاطبان و مشتریان آقای طهمورثی، افراد عادی هستند و آقای طهمورثی باید همواره به این موضوع توجه داشته باشد. اگر آقای طهمورثی بخواهد هواداران خود را به مشتری تبدیل کند، باید ویدئوهایش را مطابق با قوانین فروش بسازد و با صراحت، افراد را به خرید محصولاتش دعوت کند.

 

ستونهای محتوایی

یکی از موضوعاتی که در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام به آن اشاره کردم، موضوع ستونهای محتوایی بود. منظورم از ستونهای محتوایی، موضوعات و مطالبی است که می توان درباره آنها محتوا تولید کرد. هر کسب و کاری، بنا به حوزه کاری و مخاطبانش می تواند ستونهای محتوایی را مشخص کند.

چند نمونه از ستونهای محتوایی رایج در اینستاگرام

هر کدام از موارد زیر می تواند به یک محتوا تبدیل شود و در پیج اینستاگرام شما قرار بگیرد:

 • تصویر محصول: می توان از محصول، عکس و ویدئو تولید کرد و در اینستاگرام گذاشت.
 • تصویر محصول در حال استفاده: از افرادی که محصول را استفاده می کنند، بخواهیم که از محصول در حال استفاده عکس و ویدئو بدهند.
 • تصویر پشت صحنه: مراحل تولید یک محصول، یکی از موضوعات مناسب برای تولید محتوا در اینستاگرام است. (همه اینها به خاطر این است که با مخاطبان، خودمانی شویم و به آنها نشان دهیم که واقعی هستیم.)
 • جملات الهام بخش: حتی اگر فروشنده محصول باشید، می توانید از جملات الهام بخش استفاده کنید.
 • ویدئوهای آموزشی: آموزش مصرف و انتخاب محصول، یکی از محتواهای پرطرفدار در اینستاگرام است.
 • ویدئوهای شوخی و سرگرمی: اگر آموزشهای خود را با شوخی و سرگرمی تلفیق کنید، تاثیرگذاری آنها چند برابر می شود.
 • ویدئوهای صحبت با مشتری: سوالات و نظرات مشتری های شما، یکی از فرمتهای عالی برای تولید محتوا در اینستاگرام است.
 • حضور در رویدادهایی مثل سمینارها و همایشها: این مدل محتواها نشان می دهد که شما فردی فعال، به روز و به دنبال دانش هستید.

علاوه بر این موارد، شما می توانید از ستونهای محتوایی مانند مصاحبه های سریالی، چالش ها، مسابقات و سوالهای شخصی نیز برای تولید محتوا استفاده کنید.

با فکر کردن و تحقیق کردن، شما می توانید ایده های زیادی را بگیرید و آن را در کسب و کار و پیج خودتان پیاده سازی کنید.

یکی از کارهای عملی که بچه ها در جلسه انجام دادند، این بود که تم محتوایی خود را با توجه به کسب و کارشان انتخاب کنند. هر کس باید حداقل 10 تم برای محتوای صفحه اینستاگرامش مشخص می کرد. این کار، باعث درگیر شدن افراد با کسب و کارشان می شد.

بعد از انتخاب ستونهای محتوایی، به شرکت کننده ها یاد دادم که موثرترین و جذاب ترین محتوا را برای خودشان انتخاب کنند.

از شرکت کننده ها خواستم که به مزایای محصولات و خدمات خود فکر کنند. هم چنین به آنها یاد دادم که چگونه درباره محصولات خود با مخاطبانشان حرف بزنند.

روش های تولید محتوا

بعد از اینکه موضوعات تولید پستها را مشخص کردید، حالا باید محتوای پیج اینستاگرام خود را درست کنید. مسلم است که برای پست گذاری در اینستاگرام باید از وب سایتهای پیدا کردن عکس، تولید ویدئو و… مطلع باشید.

برای پیدا کردن تصاویر، سایتهایی مانند AllSplash، Pixel  و…. را به مخاطبانم معرفی کردم و روش پیدا کردن عکسها را نیز به آنها یاد دادم. به علاوه، روش ایجاد عکس نوشته را به افراد آموزش دادم و ابزارهای این کار مانند سایت کاموا و ساپلیکیشن عکس نوشته ساز را به آنها معرفی کردم.

سپس نقاط طلایی عکس را به شرکت کننده ها نشان دادم تا تصویر محصولشان را در مکان مناسبی قرار دهند. در این جلسه، شرکت کننده ها با قانون یک سوم و دو سوم طلایی در عکاسی هم آشنا شدند. هم چنین از آنها خواستم که عامل انسانی را در عکسهایشان اضافه کنند تا اثرگذاری عکسهای آنها چند برابر شود.

نکته ای که در این جلسه تاکید کردم، ضرورت تولید و انتشار ویدئو در اینستاگرام بود. تمایل افراد به ویدئو، هر روز بیشتر و بیشتر می شود و میزان اثرگذاری بسیار بیشتری نسبت به پادکست، تصویر و عکس نوشته دارد. تعامل افراد با ویدئو بسیار زیاد است.

در این قسمت بود که من انواع ویدئوهایی که می توان در اینستاگرام تولید کرد را به افراد معرفی کردم. ویدئوهای شخصی، ویدئو کلیپ های موزیکال، ویدئو کلیپ های صوتی، ویدئو کلیپ پادکستی و ویدئوهای تلفیقی از جمله انواع ویدئوهای رایج در اینستاگرام هستند.

بعد از این بود که نمونه های موفق هر کدام از این محتواها را در پیج افراد موفق ایرانی معرفی کردم تا شرکت کننده ها بهتر به نحوه ساخت این مدل ویدئوها پی ببرند.

من در این جلسه، 3 مرحله لازم برای تولید محتوا در اینستاگرام را به دانشجوها یاد دادم و از آنها خواستم که سناریو و اجزای ویدئوی خود را مشخص کنند و با ابزارهای درست، ویدئوهایشان را درست کنند؛ به طوری که هم جلب توجه کند و هم پیام آنها را به درستی به مخاطبان منتقل می کند.

هدیه من به شرکت کننده های دوره نوابغ اینستاگرام چه بود؟

اگر وب سایت و پیج farajiacademy را دنبال کرده باشید، می دانید که من محصولی با نام «قبیله سازی در اینستاگرام» دارم. در این جلسه بود که من این دوره را به شرکت کنندگان دوره نوابغ اینستاگرام هدیه دادم.

تمرین ضبط ویدئو جلوی جمع

تمرینات عملی، یکی از نقاط قوت دوره نوابغ اینستاگرام است. من در این قسمت، از یک داوطلب در میان جمع خواستم که ویدئوی شخصی اش را در جلوی دیگر افراد تولید کند. بعد از این کار، شرکت کننده ها نقاط قوت و ضعف ویدئوی شخصی را بیان کردند تا مفاهیم بهتر در ذهن شرکت کننده ها ماندگار شود.

خانم رویانی، کسی بود که برای این کار داوطلب شد. کار اصلی خانم رویانی، در زمینه راه اندازی کسب و کار خانگی برای خانمها است. مشکلی که خانم رویانی داشت این بود که نمی دانست از کجا شروع به ضبط ویدئو کند و در فیلمهایش چه موضوعاتی را بیان کند که با این تمرین، مشکل خانم رویانی به صورت کامل حل شد.

اهمیت انتخاب تیترهای مناسب در پستهای اینستاگرام

تیترگذاری درست باعث می شود که ویوی مطالب شما بیشتر شود و ویدئوهای شما بیشتر موردتوجه قرار بگیرد. برای تیتر نویسی، لیستی از تیترهای خوب را به افراد دادم. پرسیدن سوالات تحریک کننده، استفاده از انگیزاننده های اصلی، کنجکاو کردن مخاطب و استفاده از کلمات خاص تبلیغ نویسی باعث می شود که ذهن مخاطب کنجکاو شود و سوالهای متعددی در ذهنش شکل بگیرد.

استفاده از فرمول های تیترنویسی به افراد کمک می کند که تیترهای جذاب و حرفه ای بنویسند. من تعداد زیادی روش جذاب برای تیترنویسی به افراد آموزش دادم. هرکدام از روشهای گفته شده را با چندین مثال توضیح دادم تا افراد بتوانند تیترهای مرتبط با کسب و کارشان را بسازند. مثلا یکی از شرکت کننده های این دوره، خانم شبنم منصوری بود که در زمینه معرفی بازی های مناسب برای کودکان فعالیت می کرد. پیج خانم منصوری chichibazi@ است. تیترنویسی جذاب باعث می شود که افراد بیشتری ویدئوهای خانم منصوری را مشاهده کنند.

 

 

بعد از اینکه روش تولید محتوا در اینستاگرام را به شرکت کننده ها یاد دادم و ایده های جالب برای تولید محتوا را به آنها معرفی کردم، از آنها خواستم که در پیج اینستاگرامشان، نظم و هارمونی داشته باشند. شلخته بودن و بی نظمی باعث می شود که اعتماد افراد از بین برود و دیگر به پیج ما اعتماد نکنند.

 

اهمیت کپشن نویسی در اینستاگرام

به کمک کپشن نویسی، شما می توانید محصولات و خدمات خود را بیشتر به مخاطب معرفی کنید و او را دعوت به انجام یک اقدام خاص کنید. دو خط اول یک کپشن بسیار مهم است و باید توجه مخاطب را جلب کند.

کپشن باعث می شود زمان حضور مخاطب در پیج شما بیشتر شود و این موضوع به بهبود رتبه پیج اینستاگرام شما کمک می کند. به دلیل اهمیت کپشن نویسی در اینستاگرام، روش کپشن نویسی درست را به شرکت کننده ها آموزش دادم تا بتوانند دنبال کنندگان بیشتری پیدا کنند و مخاطبان خود را به اقدام خاصی ترغیب کنند و به اهداف خود در اینستاگرام برسند.

هم چنین انواع دعوت به اقدام در اینستاگرام را به شرکت کننده ها یاد دادم تا بتوانند افراد را تشویق به انجام کار خاصی کنند.

اهمیت هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ گذاری در اینستاگرام، بسیار اهمیت دارد. با کمک هشتگ، می توان موضوع را به اینستاگرام شناساند. کاربران جدید، با سرچ کلمات کلیدی جذب پیج های خاص می شوند.

اصول هشتگ گذاری صحیح در اینستاگرام، یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک نابغه اینستاگرام باید آن را بداند. نکات مهم در هشتگ گذاری، موضوع بعدی صحبت های من در این جلسه بود. در این جلسه، شرکت کننده ها یاد گرفتند که پستهایشان را با هشتگ های خاص و درست در اینستاگرام قرار دهند.

اهمیت زمان بندی پست ها در اینستاگرام

یکی دیگر از کارهای مهم در اینستاگرام، این است که شما پست های خود راا با زمان بندی درست ارسال کنید. نظم و ترتیب در ارسال پستهای اینستاگرام بسیار اهمیت دارد.

اهمیت تگ کردن افراد و مکانها در اینستاگرام

آخرین موضوع صحبت های من در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، درباره نحوه تگ کردن افراد و مکانها بود. این کار باعث ورود افراد جدید به پیج می شود. مثلا خانم سلیمی که در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می کند، می تواند در انتهای پست های اینستاگرامش، برندهای سازنده لوازم آرایشی و فروشگاه های معروف لوازم آرایشی را تگ کند تا میزان بازدید پستهای اینستاگرامش بیشتر شود.

مهم ترین نکته برای فعالیت در اینستاگرام چیست؟

با اینکه در این جلسه تعداد زیادی ابزار و اپلیکیشن موبایلی برای کار با اینستاگرام به شرکت کننده ها آموزش دادم؛ اما از آنها خواستم که مانند انسانهای واقعی در اینستاگرام حاضر شوند و تمرکز خود را روی برقراری ارتباط و تعامل با افراد کنند. به نظر من، انسانی بودن و واقعی بودن، چیزی است که باعث جذب مخاطب می شود.

من به شرکت کننده های این دوره آموزشی ام توصیه کردم که به جای تمرکز روی ابزارها، روی نیازهای مخاطبان تمرکز کنند و برای حل مشکلات و نیازهای مخاطبان وقت بگذارند.

جذب مخاطب هدفمند و شناخت او، دغدغه اصلی یک فرد اثرگذار است و شما باید به موضوعات مهم تر در اینستاگرام بپردارید؛ نه استفاده از ابزارهای مختلف!

یعنی شما باید کاری کنید که مخاطبان، با شما احساس راحتی کنند و بتوانند به شما اعتماد کنند. در صورتی که واقعی باشید و صمیمانه رفتار کنید، می بینید که افراد، چقدر از حضور شما در اینستاگرام استقبال می کنند. خود من هم در ابتدای کارم در اینستاگرام، خیلی خشک بودم و رسمی با افراد برخورد می کردم؛ اما حالا که با مخاطبم راحت هستم و به راحتی با آنها حرف می زنم می بینم که چقدر به سمت من می آیند و سوالات و مشکلاتشان را با من در میان می گذارند.

در پایان جلسه دوم دوره، به شرکت کنندگان تکلیفی داده شد و موظف شدند که اولین محتوای پیج خود را تولید کنند و با آزمون و خطا و گرفتن بازخورد، کم کم راهکارهای موفقیت در اینستاگرام را یاد بگیرند.

یادتان می آید که در جلسه اول دوره نوابغ اینستاگرام به افراد توصیه کردیم که در فضای اینستاگرام شخم بزنند و ایده های عالی برای کسب و کارشان را پیدا کنند؟

در ابتدای جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، شرکت کننده های دوره از تاثیرات خوب تمرینات جلسه اول صحبت کردند و اینکه تکنیک های جلسه اول چقدر به آنها کمک کرده است. من از شنیدن نظرات خوب شرکت کننده های دوره خوشحال شدم و فهمیدم که چقدر آنها از ایده های جدید استقبال می کنند…

آقای رضا اسکندری، یکی از شرکت کننده های دوره نوابغ اینستاگرام بود که نظر بسیار جالبی درباره شخم زدن داشت و می گفت: «من از آدمی که هیچ ایده ای نداشت و نمی دونست برای کسب و کارش چه کار کند، به جایی رسیدم که نمی دونستم کدوم ایده خودم رو اجرا کنم!» حالا آقای اسکندری صاحب سایت و پیج فعالی است و نشانی سایتش marketersho.com است.

 

جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام به ساخت و تولید محتوای جذاب و تاثیرگذار اختصاص دارد. هدف ما از تولید محتوا در اینستاگرام، تحقیقات و شناخت بیشتر مخاطب است.

بعد از یادگیری قواعد بازی در اینستاگرام، شناخت مخاطب هدف و ساخت پیج حرفه ای در جلسه اول دوره نوابغ اینستاگرام، این بار نوبت به مرحله دوم سیستم دوره نوابغ اینستاگرام می رسد؛ یعنی جذب مخاطب! با توجه به الگوبرداری ها و تحقیقات و شناخت بیشتر مخاطب حالا باید مخاطبان خود را بهتر جذب کنیم.

گام های مهم برای تولید محتوا در اینستاگرام

شما برای تولید محتوای مناسب و باکیفیت، باید این 5 گام را بردارید:

 1. تولید محتوا (از قبیل تصویر و ویدئو و…)
 2. کپشن نویسی درست محتوا
 3. هشتگ گذاری دقیق و درست پستها
 4. زمان بندی پستها
 5. تگ کردن افراد و مکانها

در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، هر کدام از این گامها را به صورت کامل توضیح داده ایم.

جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام

برای تولید هر محتوایی در اینستاگرام، ابتدا باید هدف از تولید محتوا و تم محتوا مشخص شود. گفتیم که هر فعالیتی در اینستاگرام با هدف جذب فالوور، تبدیل فالوور به هوادار و تبدیل هوادار به خریدار انجام می شود.

با توجه به هدف هر پست، لحن و اقدام شما هم تغییر می کند. مثلا اگر هدف شما از تولید محتوای اینستاگرام، جذب مخاطب است، پست شما باید دعوت به اقدام شفافی داشته باشد و از مخاطب به صورت مستقیم بخواهید که شما را فالو (دنبال) کند. اگر هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، تبدیل فالوور به هوادار است، شما باید راحت و خودمانی محتوا تولید کنید و با لحنی خودمانی کپشن بنویسید. در آخر چنین ویدئوهایی می توانید از افراد بخواهید که شما را لایک کنند، کامنت بگذارند یا دوستانشان را تگ کنند. حالا اگر هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، تبدیل هوادار به خریدار است، ویدئو یا پست شما باید بر اساس قوانین فروش ساخته شود و دعوت به اقدام شما، دعوت به خرید محصول یا کتاب است. تعیین هدف در نوع تولید محتوا تاثیر می گذارد.

مثلا یکی از شرکت کننده های پرانرژی دوره نوابغ اینستاگرام، آقای میثم طهمورثی بود که در زمینه پخش سوسیس و کالباس فعالیت می کرد. اگر آقای طهمورثی بخواهد فالوور جدید را به سمت خود بکشاند، باید با لحنی جذاب و عامه پسند با افراد حرف بزند و در انتهای ویدئوهایش از افراد بخواهد که پیجش را دنبال کنند. مخاطبان و مشتریان آقای طهمورثی، افراد عادی هستند و آقای طهمورثی باید همواره به این موضوع توجه داشته باشد. اگر آقای طهمورثی بخواهد هواداران خود را به مشتری تبدیل کند، باید ویدئوهایش را مطابق با قوانین فروش بسازد و با صراحت، افراد را به خرید محصولاتش دعوت کند.

 

ستونهای محتوایی

یکی از موضوعاتی که در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام به آن اشاره کردم، موضوع ستونهای محتوایی بود. منظورم از ستونهای محتوایی، موضوعات و مطالبی است که می توان درباره آنها محتوا تولید کرد. هر کسب و کاری، بنا به حوزه کاری و مخاطبانش می تواند ستونهای محتوایی را مشخص کند.

چند نمونه از ستونهای محتوایی رایج در اینستاگرام

هر کدام از موارد زیر می تواند به یک محتوا تبدیل شود و در پیج اینستاگرام شما قرار بگیرد:

 • تصویر محصول: می توان از محصول، عکس و ویدئو تولید کرد و در اینستاگرام گذاشت.
 • تصویر محصول در حال استفاده: از افرادی که محصول را استفاده می کنند، بخواهیم که از محصول در حال استفاده عکس و ویدئو بدهند.
 • تصویر پشت صحنه: مراحل تولید یک محصول، یکی از موضوعات مناسب برای تولید محتوا در اینستاگرام است. (همه اینها به خاطر این است که با مخاطبان، خودمانی شویم و به آنها نشان دهیم که واقعی هستیم.)
 • جملات الهام بخش: حتی اگر فروشنده محصول باشید، می توانید از جملات الهام بخش استفاده کنید.
 • ویدئوهای آموزشی: آموزش مصرف و انتخاب محصول، یکی از محتواهای پرطرفدار در اینستاگرام است.
 • ویدئوهای شوخی و سرگرمی: اگر آموزشهای خود را با شوخی و سرگرمی تلفیق کنید، تاثیرگذاری آنها چند برابر می شود.
 • ویدئوهای صحبت با مشتری: سوالات و نظرات مشتری های شما، یکی از فرمتهای عالی برای تولید محتوا در اینستاگرام است.
 • حضور در رویدادهایی مثل سمینارها و همایشها: این مدل محتواها نشان می دهد که شما فردی فعال، به روز و به دنبال دانش هستید.

علاوه بر این موارد، شما می توانید از ستونهای محتوایی مانند مصاحبه های سریالی، چالش ها، مسابقات و سوالهای شخصی نیز برای تولید محتوا استفاده کنید.

با فکر کردن و تحقیق کردن، شما می توانید ایده های زیادی را بگیرید و آن را در کسب و کار و پیج خودتان پیاده سازی کنید.

یکی از کارهای عملی که بچه ها در جلسه انجام دادند، این بود که تم محتوایی خود را با توجه به کسب و کارشان انتخاب کنند. هر کس باید حداقل 10 تم برای محتوای صفحه اینستاگرامش مشخص می کرد. این کار، باعث درگیر شدن افراد با کسب و کارشان می شد.

بعد از انتخاب ستونهای محتوایی، به شرکت کننده ها یاد دادم که موثرترین و جذاب ترین محتوا را برای خودشان انتخاب کنند.

از شرکت کننده ها خواستم که به مزایای محصولات و خدمات خود فکر کنند. هم چنین به آنها یاد دادم که چگونه درباره محصولات خود با مخاطبانشان حرف بزنند.

روش های تولید محتوا

بعد از اینکه موضوعات تولید پستها را مشخص کردید، حالا باید محتوای پیج اینستاگرام خود را درست کنید. مسلم است که برای پست گذاری در اینستاگرام باید از وب سایتهای پیدا کردن عکس، تولید ویدئو و… مطلع باشید.

برای پیدا کردن تصاویر، سایتهایی مانند AllSplash، Pixel  و…. را به مخاطبانم معرفی کردم و روش پیدا کردن عکسها را نیز به آنها یاد دادم. به علاوه، روش ایجاد عکس نوشته را به افراد آموزش دادم و ابزارهای این کار مانند سایت کاموا و ساپلیکیشن عکس نوشته ساز را به آنها معرفی کردم.

سپس نقاط طلایی عکس را به شرکت کننده ها نشان دادم تا تصویر محصولشان را در مکان مناسبی قرار دهند. در این جلسه، شرکت کننده ها با قانون یک سوم و دو سوم طلایی در عکاسی هم آشنا شدند. هم چنین از آنها خواستم که عامل انسانی را در عکسهایشان اضافه کنند تا اثرگذاری عکسهای آنها چند برابر شود.

نکته ای که در این جلسه تاکید کردم، ضرورت تولید و انتشار ویدئو در اینستاگرام بود. تمایل افراد به ویدئو، هر روز بیشتر و بیشتر می شود و میزان اثرگذاری بسیار بیشتری نسبت به پادکست، تصویر و عکس نوشته دارد. تعامل افراد با ویدئو بسیار زیاد است.

در این قسمت بود که من انواع ویدئوهایی که می توان در اینستاگرام تولید کرد را به افراد معرفی کردم. ویدئوهای شخصی، ویدئو کلیپ های موزیکال، ویدئو کلیپ های صوتی، ویدئو کلیپ پادکستی و ویدئوهای تلفیقی از جمله انواع ویدئوهای رایج در اینستاگرام هستند.

بعد از این بود که نمونه های موفق هر کدام از این محتواها را در پیج افراد موفق ایرانی معرفی کردم تا شرکت کننده ها بهتر به نحوه ساخت این مدل ویدئوها پی ببرند.

من در این جلسه، 3 مرحله لازم برای تولید محتوا در اینستاگرام را به دانشجوها یاد دادم و از آنها خواستم که سناریو و اجزای ویدئوی خود را مشخص کنند و با ابزارهای درست، ویدئوهایشان را درست کنند؛ به طوری که هم جلب توجه کند و هم پیام آنها را به درستی به مخاطبان منتقل می کند.

هدیه من به شرکت کننده های دوره نوابغ اینستاگرام چه بود؟

اگر وب سایت و پیج farajiacademy را دنبال کرده باشید، می دانید که من محصولی با نام «قبیله سازی در اینستاگرام» دارم. در این جلسه بود که من این دوره را به شرکت کنندگان دوره نوابغ اینستاگرام هدیه دادم.

تمرین ضبط ویدئو جلوی جمع

تمرینات عملی، یکی از نقاط قوت دوره نوابغ اینستاگرام است. من در این قسمت، از یک داوطلب در میان جمع خواستم که ویدئوی شخصی اش را در جلوی دیگر افراد تولید کند. بعد از این کار، شرکت کننده ها نقاط قوت و ضعف ویدئوی شخصی را بیان کردند تا مفاهیم بهتر در ذهن شرکت کننده ها ماندگار شود.

خانم رویانی، کسی بود که برای این کار داوطلب شد. کار اصلی خانم رویانی، در زمینه راه اندازی کسب و کار خانگی برای خانمها است. مشکلی که خانم رویانی داشت این بود که نمی دانست از کجا شروع به ضبط ویدئو کند و در فیلمهایش چه موضوعاتی را بیان کند که با این تمرین، مشکل خانم رویانی به صورت کامل حل شد.

اهمیت انتخاب تیترهای مناسب در پستهای اینستاگرام

تیترگذاری درست باعث می شود که ویوی مطالب شما بیشتر شود و ویدئوهای شما بیشتر موردتوجه قرار بگیرد. برای تیتر نویسی، لیستی از تیترهای خوب را به افراد دادم. پرسیدن سوالات تحریک کننده، استفاده از انگیزاننده های اصلی، کنجکاو کردن مخاطب و استفاده از کلمات خاص تبلیغ نویسی باعث می شود که ذهن مخاطب کنجکاو شود و سوالهای متعددی در ذهنش شکل بگیرد.

استفاده از فرمول های تیترنویسی به افراد کمک می کند که تیترهای جذاب و حرفه ای بنویسند. من تعداد زیادی روش جذاب برای تیترنویسی به افراد آموزش دادم. هرکدام از روشهای گفته شده را با چندین مثال توضیح دادم تا افراد بتوانند تیترهای مرتبط با کسب و کارشان را بسازند. مثلا یکی از شرکت کننده های این دوره، خانم شبنم منصوری بود که در زمینه معرفی بازی های مناسب برای کودکان فعالیت می کرد. پیج خانم منصوری chichibazi@ است. تیترنویسی جذاب باعث می شود که افراد بیشتری ویدئوهای خانم منصوری را مشاهده کنند.

 

 

بعد از اینکه روش تولید محتوا در اینستاگرام را به شرکت کننده ها یاد دادم و ایده های جالب برای تولید محتوا را به آنها معرفی کردم، از آنها خواستم که در پیج اینستاگرامشان، نظم و هارمونی داشته باشند. شلخته بودن و بی نظمی باعث می شود که اعتماد افراد از بین برود و دیگر به پیج ما اعتماد نکنند.

 

اهمیت کپشن نویسی در اینستاگرام

به کمک کپشن نویسی، شما می توانید محصولات و خدمات خود را بیشتر به مخاطب معرفی کنید و او را دعوت به انجام یک اقدام خاص کنید. دو خط اول یک کپشن بسیار مهم است و باید توجه مخاطب را جلب کند.

کپشن باعث می شود زمان حضور مخاطب در پیج شما بیشتر شود و این موضوع به بهبود رتبه پیج اینستاگرام شما کمک می کند. به دلیل اهمیت کپشن نویسی در اینستاگرام، روش کپشن نویسی درست را به شرکت کننده ها آموزش دادم تا بتوانند دنبال کنندگان بیشتری پیدا کنند و مخاطبان خود را به اقدام خاصی ترغیب کنند و به اهداف خود در اینستاگرام برسند.

هم چنین انواع دعوت به اقدام در اینستاگرام را به شرکت کننده ها یاد دادم تا بتوانند افراد را تشویق به انجام کار خاصی کنند.

اهمیت هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ گذاری در اینستاگرام، بسیار اهمیت دارد. با کمک هشتگ، می توان موضوع را به اینستاگرام شناساند. کاربران جدید، با سرچ کلمات کلیدی جذب پیج های خاص می شوند.

اصول هشتگ گذاری صحیح در اینستاگرام، یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک نابغه اینستاگرام باید آن را بداند. نکات مهم در هشتگ گذاری، موضوع بعدی صحبت های من در این جلسه بود. در این جلسه، شرکت کننده ها یاد گرفتند که پستهایشان را با هشتگ های خاص و درست در اینستاگرام قرار دهند.

اهمیت زمان بندی پست ها در اینستاگرام

یکی دیگر از کارهای مهم در اینستاگرام، این است که شما پست های خود راا با زمان بندی درست ارسال کنید. نظم و ترتیب در ارسال پستهای اینستاگرام بسیار اهمیت دارد.

 

اهمیت تگ کردن افراد و مکانها در اینستاگرام

آخرین موضوع صحبت های من در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام، درباره نحوه تگ کردن افراد و مکانها بود. این کار باعث ورود افراد جدید به پیج می شود. مثلا خانم سلیمی که در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می کند، می تواند در انتهای پست های اینستاگرامش، برندهای سازنده لوازم آرایشی و فروشگاه های معروف لوازم آرایشی را تگ کند تا میزان بازدید پستهای اینستاگرامش بیشتر شود.

مهم ترین نکته برای فعالیت در اینستاگرام چیست؟

با اینکه در این جلسه تعداد زیادی ابزار و اپلیکیشن موبایلی برای کار با اینستاگرام به شرکت کننده ها آموزش دادم؛ اما از آنها خواستم که مانند انسانهای واقعی در اینستاگرام حاضر شوند و تمرکز خود را روی برقراری ارتباط و تعامل با افراد کنند. به نظر من، انسانی بودن و واقعی بودن، چیزی است که باعث جذب مخاطب می شود.

من به شرکت کننده های این دوره آموزشی ام توصیه کردم که به جای تمرکز روی ابزارها، روی نیازهای مخاطبان تمرکز کنند و برای حل مشکلات و نیازهای مخاطبان وقت بگذارند.

جذب مخاطب هدفمند و شناخت او، دغدغه اصلی یک فرد اثرگذار است و شما باید به موضوعات مهم تر در اینستاگرام بپردارید؛ نه استفاده از ابزارهای مختلف!

یعنی شما باید کاری کنید که مخاطبان، با شما احساس راحتی کنند و بتوانند به شما اعتماد کنند. در صورتی که واقعی باشید و صمیمانه رفتار کنید، می بینید که افراد، چقدر از حضور شما در اینستاگرام استقبال می کنند. خود من هم در ابتدای کارم در اینستاگرام، خیلی خشک بودم و رسمی با افراد برخورد می کردم؛ اما حالا که با مخاطبم راحت هستم و به راحتی با آنها حرف می زنم می بینم که چقدر به سمت من می آیند و سوالات و مشکلاتشان را با من در میان می گذارند.

در پایان جلسه دوم دوره، به شرکت کنندگان تکلیفی داده شد و موظف شدند که اولین محتوای پیج خود را تولید کنند و با آزمون و خطا و گرفتن بازخورد، کم کم راهکارهای موفقیت در اینستاگرام را یاد بگیرند.


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


۱ دیدگاه برای “در جلسه دوم دوره نوابغ اینستاگرام چه گذشت؟

 1. منصور گفته:

  بدشانسی من تا اومدم شروع کنم بیمارشدم و دست راستم بیحس شده ونتونستم ادامه دهم وتا یکماه اینده باید فیریوتراپی بروم ادامه فعالیتم رو به بعدن مجبورم موکول کنم باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *