با الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2019 بیشتر آشنا شوید!(قسمت اول)

الگوریتم اینستاگرام واقعا به چه صورتی کار می کند؟

در همایشی که در 24 خرداد امسال برگزار شد، بسیاری از شرکت کننده ها پیش من آمدند و از من خواستند که درباره الگوریتم اینستاگرام برای آنها حرف بزنم و عملکرد این الگوریتم را به آنها توضیح بدهم. من واقعا خوشحالم که می بینم ایرانی ها به اهمیت و ارزش شبکه اجتماعی اینستاگرام پی برده اند و دوست دارند که از اینستاگرام برای فروش بیشتر محصولات خود استفاده کنند. همایش دوره نوابغ اینستاگرام باعث شد تا در قالب یک مطلب جامع، کل عملکرد الگوریتم اینستاگرام را توضیح بدهم. واقعیت این است که الگوریتم های اینستاگرام همواره در حال به روز شدن هستند و من در این نوشته، درباره جدیدترین الگوریتم اینستاگرام با شما صحبت خواهم کرد.

الگوریتم اینستاگرام

 

 

آیا الگوریتم ایسنتاگرام شما را گیج کرده است؟

در طول برگزاری دوره های مربوط به اینستاگرام، از شرکت کننده های دوره می شنیدم که الگوریتم های اینستاگرام آنها را گیج و سردرگم کرده است و نمی دانند که چگونه این الگوریتم ها را برای موفقیت کسب و کارشان به کار بگیرند. اگر یکی از ویدئوهای آموزشی یا دوره های من را گذرانده باشید، می دانید که من چقدر عاشق شفاف سازی موضوعات مختلف هستم و همه چیز را تا حد امکان شفاف می کنم. هدف من این است که روش کار با الگوریتم های اینستاگرام را هم برای شما شفاف کنم تا بتوانید با استفاده از این الگوریتم ها، موفقیت بیشتری در اینستاگرام داشته باشید.

با اینکه الگوریتم های اینستاگرام مدام در حال تغییر هستند؛ اما هدف از طراحی این الگوریتم ها این است که تعداد فالوورهای پیج را بیشتر کنند، میزان درگیری و تعامل کاربران با پستها و استوری ها را افزایش دهد و آمار فروش محصولات خوب را چند برابر کند.

وقتی شما با الگوریتم های جدید اینستاگرام آشنا شوید، می توانید برای پیج شخصی یا کاری خود استراتژی های قدرتمندی بچینید و به سرعت در این شبکه اجتماعی پیشرفت کنید.

این مطلب مربوط به الگوریتم اینستاگرام در سال 2019 می شود. بعد از خواندن این نوشته، هر ابهامی که درباره الگوریتم جدید اینستاگرام دارید برطرف می شود و مسیر فعالیت شما در اینستاگرام شفاف تر و آسان تر خواهد شد.

الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2019 برای نمایش پست ها به چه صورتی است؟

در الگوریتم سال 2019، درصد نمایش پست ها نیز تغییر کرده است. این روزها دیگر اینستاگرام همه پست های شما را به تمام فالوورها نشان نخواهد داد. هر کاربری که با پستهای شما تعامل کند، مثلا لایک کند یا کامنت بگذارد، پستهای شما را بیشتر مشاهده خواهد کرد. این موضوع به نرخ تعامل پیج شما بستگی دارد.

اگر می خواهید درصد نمایش پست های شما بیشتر شود، باید محتوای بسیار جذابی در پیج خود تولید کنید تا مخاطبان بیشتری پستها را لایک کنند و محتوای شما را ذخیره کنند. اگر داستان برند جذابی داشته باشید و جذابیت های بصری را نیز در پیج خود رعایت کنید، درصد نمایش پست های شما در صفحه Home بیشتر می شود. با خلق محتوای جذاب و کاربردی، احتمال زیادی وجود دارد که بازدیدکنندگان تصادفی پیج به فالوورهای پیگیر شما تبدیل شوند.

اینکه درصد نمایش پستها به رفتار کاربران بستگی دارد، برای همه افراد و کسب و کارها خوشایند نیست! مثلا فرض کنید کسب و کار بزرگی که نرخ تعامل کاربرانش پایین است و به همین دلیل، پست های جدیدش به تعداد کمی از کاربران نشان داده می شود و نمی تواند مشتریان جدید پیدا کند. همچنین اینفلوئنسری را در نظر بگیرید که مدل کسب و کارش به میزان دیده شدن محتواها توسط افراد بستگی دارد! خب تا به اینجا احتمالا نگران شده اید که فعالیت شما در اینستاگرام دیده نشود؛ بهترین راه حل برای افزایش درصد نمایش پست ها در صفحه Home اینستاگرام این است که محتوای جالب توجه تولید کنید و قبیله سازی خود را به خوبی انجام دهید. من در دوره ها و همایش ها، همیشه روی قبیله سازی در اینستاگرام تمرکز می کنم و مطمئنم که این کار مزایای زیادی دارد. قبیله یعنی گروهی از افراد که هدف، علاقه و دغدغه مشترک دارند. مثلا در پیج آکادمی فرجی، قبیله من کسانی هستند که دنبال پول، آزادی و اثرگذاری هستند و می خواهند سبک زندگی آزادانه ای داشته باشند. یا مثلا در پیج مربوط به تربیت کودک، گروهی از افراد حضور دارند که می خواهند در تربیت فرزند خود موفق باشند. وقتی شما قبیله خود را در اینستاگرام می سازید، گروهی از افراد با هدف و دغدغه مشترک را دور هم جمع می کنید؛ در نتیجه اگر محتوای جذابی تولید کنید، بیشتر افراد قبیله شما کامنت می گذارند و به نوعی با شما ارتباط برقرار می کنند؛ پس قبیله سازی در اینستاگرام، نرخ تعامل را بیشتر کرده و درصد نمایش پست ها را افزایش می دهد.

اما الگوریتم جدید اینستاگرام قابلیت های دیگری هم دارد که در ادامه برای شما توضیح می دهم.

 

الگوریتم جدید اینستاگرام

 

دو ویژگی الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2019 چیست؟

 

ویژگی شماره 1 الگوریتم جدید اینستاگرام: اینستاگرام به پست هایی که بیشترین میزان تعامل با کاربران را دارند پاداش می دهد و آن را در صفحه اصلی اینستاگرام به افراد نشان خواهد داد.

شبکه اجتماعی اینستاگرام، تشخیص می دهد که افراد چقدر به پست ها اهمیت می دهند و به چه مدل پستهایی علاقه دارند.

پست هایی که در قسمت feed یا Home به کاربران نشان داده می شود، فقط به پیج های فالو شده توسط کاربران بستگی ندارد؛ بلکه خود اینستاگرام تشخیص می دهد که چه پست هایی بیشترین میزان تعامل را دارند و افراد بیشتری با آن ارتباط برقرار کرده اند و همان پست را به دیگران نیز نمایش خواهد داد.

هرچقدر اینستاگرام بیشتر احتمال دهد که شما پستها را لایک خواهید کرد و از تماشای آنها لذت می برید، تعداد بیشتری از آن پستهای خاص را به شما نشان می دهد. الگوریتم جدید اینستاگرام برای پی بردن به علائق یک کاربر، به رفتارهای قبلی او در اینستاگرام و آمار فعالیت آن فرد توجه می کند. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال به شما توضیح دهم. فرض کنیم که شما خانمی خانه دار هستید و به موضوعات مربوط به آرایش کردن و لباس پوشیدن علاقه دارید. در نتیجه پستهای مرتبط با زیبایی و مد را لایک می کنید و به تماشای آنها علاقه دارید. اینستاگرام هم به این موضوع اهمیت می دهد و وقتی به صفحه feed خود بروید، با کلی پست مرتبط با آرایش کردن و لباس های خاص مواجه خواهید شد که تعداد لایک و کامنت بالایی دارد. این قابلیت جدید اینستاگرام، بر اساس میزان تعامل پستها عمل می کند.

نکته جالب در این قابلیت اینستاگرام، این است که وقتی یکی از پست های شما بتواند  1000K لایک به دست بیاورد، این سیگنال به اینستاگرام ارسال می شود که پست شما بسیار جذاب و باکیفیت است و می تواند برای سایر کاربران نیز جالب باشد؛ در نتیجه اینستاگرام پست شما را به افرادی که حتی دنبالتان نمی کنند نیز نمایش خواهد داد.

این موضوع نشان می دهد که یک پست ویرال یا ویروسی، چطور به سرعت در فضای اینستاگرام پخش می شود و جلب توجه می کند.

البته نیاز نیست نگران شوید، برای محبوب شدن پست پیجتان، نیازی نیست حتما در همان ابتدای انتشار پست، 1000 فالوور آن را لایک کنند تا ویروسی شود. اگر محتوای شما کاربردی و باکیفیت باشد، به تدریج و در آینده نزدیک، مردم با آن ارتباط برقرار می کنند و شروع به تعامل با پست شما خواهند کرد.

مدیران تیم اینستاگرام، در هنگام رونمایی از این الگوریتم جدید در سال گذشته، اعلام کردند که نمایش پست ها در قسمت feed اینستاگرام، ابتدا بر اساس میزان علاقه مندی شما به آن محتوا است. دومین اولویت برای نمایش پست ها، ارتباط شما با شخص صاحب پیج است و اولویت بعدی به زمان انتشار آن پست مربوط می شود. خب فکر می کنم متوجه شدید که چرا همیشه پست های جدید افراد را در اینستاگرام خود مشاهده نمی کنید! شاید به آن موضوع علاقه خاصی ندارید؛ چون اگر علاقه داشتید، اینستاگرام حتما آن پست را به شما نمایش می داد!

هدف از این ویژگی جدید و جالب این بوده که تجربه کاربران اینستاگرام بهبود پیدا کند. یعنی اگر هر کاربر که وارد اینستاگرام می شود با پست های موردعلاقه اش روبرو شود، زمان بیشتری را در اینستاگرام صرف می کند و لذت بیشتری هم می برد.

این تغییرات در الگوریتم اینستاگرام باعث شده است که صاحبان کسب و کارها با چالش جدیدی روبرو شوند و بیشتر به دنبال برقراری ارتباط با فالوورها و افزایش تعامل با افراد باشند.

 

اما چگونه می توان میزان تعامل افراد را بیشتر کرد و یک پست ویروسی و وایرال داشت؟

برای اینکه پست شما توسط افراد بیشتری دیده شود و به یک پست مجبوب و باکیفیت تبدیل شود، نکات زیر را باید رعایت کنید:

 • وقت بیشتری را برای پست گذاری در اینستاگرام اختصاص دهید و در انتشار پست های خود منظم باشید!

دوستان من، یکی از مهم ترین موضوعاتی که من همیشه در دوره نوابغ اینستاگرام روی آن تاکید می کنم، نظم در انتشار پست است و حالا می دانید که چرا روی این موضوع، اینقدر تمرکز دارم. هیچ کس دوست ندارد بی نظمی در انتشار پست، استوری، ویدئو و… را تحمل کند. پس اگر یک روز پست می گذارید و سه روز هیچ کاری نمی کنید، نباید انتظار فالوورهای زیاد و تعامل با آنها را داشته باشید!

وقتی شما به صورت منظم در اینستاگرام پست منتشر می کنید، این سیگنال به اینستاگرام ارسال می شود که شما یک پیج باکیفیت هستید و به صورت منظم و حرفه ای کار می کنید. به علاوه، این کار در درگیر شدن افراد با پستها و افزایش تعامل آنها نیز تاثیر می گذارد.

از آنجایی که زمان انتشار پست در درصد نمایش آن تاثیر دارد، وقتی شما دائما و به صورت پیوسته پست می گذارید، بیشتر احتمال دارد که پست شما دیده شود و مردم با آن ارتباط برقرار کنند. یکی از مواردی که برای اینستاگرام بسیار مهم است، میزان تعامل کاربران با آن پست به محض انتشار پست است و انتشار منظم پست به معنای ارتباط بیشتر و نمایش بیشتر آن پست به دیگر کاربران اینستاگرامی است.

خب متوجه شدید که انتشار منظم پست ها در اینستاگرام تا چه اندازه به نفع کسب و کار شما و اهداف بازاریابی تان است.

یکی از شرکت کننده های همایش اینستاگرام، پیش من آمد و گفت که در اوایل کارش، هر روز تعدادی پست منتشر می کرده و این کار نتیجه فوق العاده ای برایش داشته است؛ اما بعد از مدتی، فعالیتش کم شد و فقط چند بار در هفته پست می گذاشت. نتیجه کاهش فعالیتش این بود که تعداد زیادی از فالوورهایش را از دست داده بود و میزان تعامل آنها با پستها نیز به شدت کم شده بود.

بنابراین از شما می خواهم که به یک برنامه منظم برای انتشار پست در اینستاگرام متعهد شوید که با این کار، هم می توانید میزان تعامل کاربران را افزایش دهید، هم می توانید به عنوان پیجی باکیفیت شناخته شوید و دائما کاربران جدید را به پیج خود بکشانید. بعد از مدتی، می بینید که بدون زحمت زیاد، پستهای شما بیشتر لایک و کامنت دریافت می کند.

 

الگوریتم جدید اینستاگرام

 

اگر بخواهم تاثیر انتشار پست های منظم را برای شما توضیح دهم، از شما می خواهم که به پیج اینستاگرام با آیدی GoToSkincare@ بروید. این پیج، یک تیم رسانه ای قوی شامل طراحان گرافیک، نویسنده ها و بازاریابان شبکه های اجتماعی دارد که در روز، 2 یا 3 پست در این پیج اینستاگرام منتشر می کنند و فالوورها و مشتریان زیادی دارند.

البته لازم نیست شما هم هر روز چندین پست منتشر کنید؛ بلکه آن چیزی که مهم است، یک الگوی ثابت و برنامه منظم برای فعالیت در اینستاگرام است که واقعا اهمیت دارد. برای این کار می توانید از نرم افزارهای مخصوص زمان بندی پست ها در اینستاگرام نیز استفاده کنید.

 

ویژگی شماره 2 الگوریتم جدید اینستاگرام: اینستاگرام به ارتباط شما با فالوورها نیز اهمیت می دهد و میزان ارتباط شما را اندازه گیری می کند.

اولویت بندی الگوریتم جدید اینستاگرام برای نمایش پستها، هم بر اساس تعامل افراد با آن پیج است و هم بر اساس ارتباط صاحب پیج با فالوورها و مخاطبین خود.

من در دوره نوابغ اینستاگرام، روی این موضوع نیز تاکید می کنم که نباید ربات باشید! یعنی مانند یک ربات رفتار کنید و فکر کنید یک ماشین فروش هستید؛ بلکه باید رفتار انسانی داشته باشید تا بتوانید اعتماد افراد را جلب کنید و کاری کنید که آنها با شما راحت باشند و حرف بزنند.

فکر کنید که فالوورهای شما، دوستانتان هستند. گاهی اوقات، عکسهای آنها را لایک کنید، برایشان کامنت بگذارید و حتما به کامنتهای آنها و سوالاتشان پاسخ دهید. شما رهبر قبیله اینستاگرامی خود هستید و باید بتوانید مردم را دور خود و کسب و کارتان نگه دارید.

برای اینکه ارتباط خود را با فالوورهایتان افزایش دهید، حتما به نظرات آنها و حرفهایشان گوش دهید. کامنت هایی که در پیج اینستاگرام شما گذاشته می شوند، بهترین فرصت برای مکالمه و برقراری ارتباط با دیگران است. با این کار، اینستاگرام مطمئن می شود که شما به دایرکتها و کامنتها پاسخ می دهید و تعامل با دیگران برای شما مهم است. اگر کامنتی دریافت کردید که نیازی به پاسخ دادن به آن نیست، عشق و علاقه خودتان را با یک قلب «♥» به کاربر نشان دهید.

من می دانم که جواب دادن به همه نظرات و کامنتها در پیجتان کار مشکلی است؛ مخصوصا اگر کاربران برای یک پست قدیمی نظر گذاشته باشند.

خب اینستاگرام فکر این موضوع را هم کرده است. اگر می خواهید از کامنتها مطلع شوید، باید قسمت «notifictions» را در پیج اینستاگرام خود فعال کنید تا اطلاعیه های مهم برای شما ارسال شود. البته فقط کافی است هشدارهای و اطلاعیه های مربوط به کامنتها را فعال کنید. برای این کار به بخش تنظیمات حساب کاربری خود بروید و در قسمت «notifictions» همه گزینه ها را خاموش (Off) کنید و فقط قسمت «Comments» را روشن (On) بگذارید.

 

الگوریتم جدید اینستاگرام

 

با این کار، مطمئن خواهید بود که هیچ کامنتی را از دست نخواهید داد و به کاربران خود به سرعت پاسخ می دهید.

یکی دیگر از راه های افزایش تعامل با کاربران، این است که شما از جنبه های مختلف کسب و کارتان استوری بگذارید تا افراد متوجه اتفاقات پشت صحنه کار شما شوند و از نظر احساسی و روانی به شما نزدیکتر شوند. مثلا اگر پیجی دارید که در زمینه فروش لوازم آرایشی فعالیت می کنید، از مراحل خرید، مراحل پست محصولات، شلوغی فروشگاه بعد از آوردن اجناس جدید و… استوری بگذارید تا در همه زمانها، با مخاطبان خود در ارتباط باشید. یادتان باشد که اگر بسیاری از کاربران پستهای شما را لایک کنند، برای شما کامنت بگذارند، پستهای شما را ذخیره (Save) کنند یا آنها را به اشتراک بگذارند، درصد نمایش پستهای شما به دیگر افراد بالاتر می رود و این به نفع شما است.

تا به اینجا، شما با دو ویژگی الگوریتم جدید اینستاگرام آشنا شدید. با توجه به مطالب این نوشته، اگر می خواهید طبق الگوریتم اینستاگرام فعالیت کنید، باید با کاربران خود تعامل قوی داشته باشید و از آنها غافل نشوید. همچنین باید برنامه زمانی منظمی برای انتشار پستها در اینستاگرام داشته باشید.

در مقاله بعدی با دیگر ویژگی های الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2019 آشنا خواهید شد.


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


۴ دیدگاه برای “با الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2019 بیشتر آشنا شوید!(قسمت اول)

 1. شبنم گفته:

  من فروشنده لباسم روزی ده تا پست مجبورم بزارم یا بیشتر ولی لایک نمی کنن به خاطر تعداد زیاد یا همینجوری ولی ویو بالاست باید چیکار کنم

 2. امید مرادی گفته:

  سلام استاد فرجی
  من یه کارمند ساده در پاساژ کاشانی
  پخش لوازم یدکی .میخواستم به وسیله مغازه داران اینجا به تعمیرکاران خدمات ارائه کنم و محصولات این مغازه داران که تمامی لوازم یدکی هست رو به تعمیرکاران خدمات بدهم ولی استارت رو نمیدونم از کجا بزنم آیا ممکن هست موفق بشم

 3. شمیم گفته:

  شما میگن استوری بزار پست بزار اما منی ک یک دونه هم مشتری ندارم و بی کارم از چی پست و استوری بزارم
  من کارم هنریه و عروسک ساز هستم
  به کمک فوری شما نیاز دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *