5 نکته در مورد ساخت ویدئو در شبکه های اجتماعی و افزایش تعامل با مخاطبان

5 نکته در مورد ساخت ویدئو در شبکه های اجتماعی

محتوای ویدیویی شبکه های اجتماعی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک سرمایه مهم برای رشد تعداد فالوورهای شما و همچنین به اشتراک گذاری داستان برندتان است. ویژگی های یک ویدیوی خوب و مفید در شبکه های اجتماعی مختلف روز به روز در حال تغییر است و بنابراین از همان شروع فعالیت باید به فکر شروع تولید ویدیویی با کیفیت بالا برای رسانه های اجتماعی خود باشید.

برای کسب تعامل بیشتر و برقراری ارتباطی بهتر با مخاطبانتان، با ما همراه باشید تا 5 نکته برتر ویدیویی را با هم بررسی کنیم:

اهمیت ساخت ویدیو شبکه های اجتماعی

قبل از بررسی 5 نکته برتر ویدیویی، لازم است در مورد اهمیت ساخت ویدیو رسانه های اجتماعی بیشتر توضیح بدیم. محتوای ویدیویی چه در اینستاگرام، تیک تاک، توییتر و لینکداین یا حتی در پینترست به بخش بزرگتری از تجربه درون برنامه ای تبدیل شده است. فکر می کنید دلیل آن چه چیزی می تواند باشد؟ چون محتوای ویدیویی، معمولاً بیشتر موجب جذب مخاطب می شود (و البته سرگرم کننده هم است). در بیشتر موارد هرچه یک بیننده بیشتر با بخشی از یک محتوا درگیر شود، بر اساس الگوریتم های رسانه های اجتماعی آن محتوا برای تعداد مخاطبان بیشتری به نمایش گذاشته می شود. در واقع به همین دلیل ویدیوها در اینستاگرام بیش از هر نوع محتوای دیگری باعث ایجاد تعامل با مخاطب می شوند. در توییتر، توییت هایی که دارای ویدیو باشند، 10 برابر نسبت به توییت های بدون ویدیو برای مخاطبان جذاب تر به شمار می آیند.

4 نوع محتوای ویدیویی اصلی و مهم در رسانه های اجتماعی وجود دارد که عبارتند از:

 استوری ها: استوری ها، فیلم های کوتاهی هستند که پس از 24 ساعت به طور خودکار از بین می روند. فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، پینترست و لینکداین، دارای نسخه های خاصی از استوری هستند.

ویدیوی کوتاه: ویدیوهای کوتاه در تیک تاک و ریلز اینستاگرام (قالب جدیدی از محتوا) محبوب هستند. مدت زمان این ویدیوها می تواند از 5 ثانیه تا 1 دقیقه باشد و معمولاً به صورت خودکار پخش می شوند.

ویدیوی طولانی: این ویدیوها می توانند از طریق ال جی تی وی یا در یوتیوب، فیسبوک و لینکداین در سرتاسر اینستاگرام به اشتراک گذاشته شوند. زمان ویدیوهای طولانی مدت معمولاً بیش از 1 دقیقه است.

لایو: لایوها، فیلم های ویرایش نشده ای هستند که فوری پخش می شوند. نسخه هایی از لایو را می توان در فیسبوک، تیک تاک، اینستاگرام، یوتیوب و لینکداین پیدا کرد.

استفاده از ویدیو در استراتژی شبکه های اجتماعی کلید ایجاد ارتباطات عمیق تر با مخاطبانتان به شمار می آید. اگرچه ممکن است روند تولید ویدیو کار سختی به نظر برسد، ولی همیشه هم برای فیلمبرداری محتوای ویدیویی برند خودتان به بودجه بسیار زیادی احتیاج ندارید. در واقع همه ما یک ابزار ویدیویی قدرتمندی را در دستان خود داریم که همان تلفن هوشمند است.

5 نکته مهم ساخت ویدیو شبکه های اجتماعی

در ادامه به 5 نکته مفید اشاره می کنیم که هر سازنده یا برندی باید در هنگام ایجاد محتوای ویدیوئی برای رسانه های اجتماعی خود، حتما آنها را در نظر بگیرد:

  1. ساخت ویدیو با کیفیت بالا
  2. شروع با بیان جمله ای جذاب
  3. ساخت محتوایی واضح و شفاف
  4. نمایش چهره خودتان در ویدیو
  5. افزودن متن یا زیرنویس به ویدیو

نکته شماره 1: ویدیوهایی با کیفیت بالا بسازید

با افزایش محبوبیت ویدیو شبکه های اجتماعی، هم کاربران شبکه های اجتماعی و هم خود این شبکه ها، انتظار محتوای با کیفیت بالایی را دارند.

اخیرا قابلیت جدیدی به اینستاگرام افزوده شده است، الگوریتم ریلز اینستاگرام می تواند ویدیوهای تار و با وضوح پایین را حذف کند.

یکی دیگر از خبرهای خوب این است که شما می توانید از طریق تلفن هوشمند خود و حتی در خانه هم محتوای ویدیویی با کیفیت بالایی را ایجاد کنید.

نکاتی که هنگام ساخت ویدیو شبکه های اجتماعی باید به خاطر داشته باشید:

  • روشنایی: با فیلم برداری در نزدیکی یک پنجره پرنور یا انتخاب رینگ لایت مقرون به صرفه، از منابع روشنایی قوی ای برای ساخت ویدیوهای واضح تر و شفاف تر استفاده کنید.
  • صوتی: در یک اتاق ساکت و با صوتی عالی، ویدیو را ضبط کنید. وجود مبلمان و وسایل در اتاق هم موجب جذب صدا می شود و در نتیجه، هیچ گونه اکویی در ویدیو بوجود نمی آید.
  • پایداری و عدم لرزش: از سه پایه، پایه تلفن یا تاقچه قفسه کتاب برای ساخت ویدیو شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا مطمئن شوید که ویدیوی شما در رسانه های اجتماعی دارای لرزش نباشد.
  • تلفن هوشمند: محتوای ویدیو را مستقیماً از طریق تلفن هوشمند خودتان ضبط کنید. فراموش نکنید که قبل از فیلمبرداری، حتما لنز گوشی خود را تمیز کنید.

نکته شماره 2: با یک جمله جذاب شروع کنید

چند ثانیه اول ویدیو از اهمیت بسیار زیادی است، زیرا اگر توجه کاربراان را به خود جلب نکند، آنها خیلی سریع از تماشای ادامه آن خودداری می کنند. بهترین راه برای جلب توجه بینندگان، شروع ویدیو با جمله ای جذاب است تا توجه مخاطب را به خوبی جلب کند.

یک جمله جذاب باعث می شود تا محتوای ویدیوی شما به خوبی به نمایش گذاشته شود. حتی شما می توانید با یک سوال جالب شروع کنید یا اینکه نکته اصلی ویدیو را با مخاطب به اشتراک بگذارید.

در واقع، جمله آغازین ویدیوی شما باید واضح، مختصر و مفید باشد تا مخاطبان شما نسبت به ادامه تماشای این ویدیو، رغبت داشته باشند.

نکته شماره 3: محتوای واضحی را تولید کنید

بهترین ویدیوها در شبکه های اجتماعی دارای 3 بخش هستند: معرفی واضح، بخش میانی و پایانی مشخص.

شما با سازماندهی (و محدود کردن) فیلم خود به 3 بخش نام برده شده، می توانید فیلم مختصر و واضحی را ایجاد کنید.

در واقع، وقتی بینندگان بتوانند به راحتی ویدیویی را دنبال کنند، احتمالاً تمایل بیشتری به گفتگو با یکدیگر دارند، نظرات خود را بیان می کنند یا حتی با فالوورهای خود به اشتراک می گذارند.

نکته شماره 4: چهره خود را در ویدیو به مخاطب نشان دهید

نشان دادن چهره خودتان در ویدیوهای شبکه های اجتماعی، می تواند  رشد سریع و گسترده ای را برای شما به دنبال داشته باشد.

به نظر شما، علت آن چه چیزی می تواند باشد؟ در واقع به نمایش گذاشتن چهره در ویدیو باعث می شود تا بینندگان بیشتر اعتماد کنند و از طریق بیان نظرات، لایک ها و اشتراک ها هم باعث تحریک سایر مخاطبان نسبت به مشارکت بیشتر شوند.

به عنوان مثال شرکت “گلد” جدیدترین محصولات خود را در اینستاگرام با برگزاری یک جلسه لایو اینستاگرام برای نشان دادن و پاسخ به سوالات مشتری عرضه می کند.

برند دیگری که از قرار گرفتن در جلوی دوربین نمی ترسد، “بلولند” است. مدیرعامل این شرکت مرتباً در ویدیوهای تیک تاک حاضر می شود تا شخصی که پشت این شرکت مشغول فعالیت است را به مخاطبان نشان دهد.

نکته: شما می توانید از محتوای ویدیویی خود چند مرتبه استفاده کنید. اگر ریل اینستاگرام ایجاد می کنید، چرا آن را در تیک تاک به اشتراک نمی گذارید؟ شما می توانید برعکس همین کار را انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که ابتدا علامت تیک تاک را از روی ویدیو حذف کنید.

نکته شماره 5: متن یا زیرنویسی را به ویدیوی خود اضافه کنید 

افزودن زیرنویس و نوشته نه تنها ویدیوهای شما را بیشتر در دسترس افراد ناشنوا و کم شنوا قرار می دهد، بلکه باعث می شود تا سایر بینندگان هم حتی در صورت کم بودن میزان صدای تلفن همراهشان باز هم مجذوب محتوای ویدیویی شما شوند.

بعضی از رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، ال جی تی وی و یوتیوب، به طور خودکار دارای زیرنویس هستند، ولی در رسانه های دیگر مانند تیک تاک و ریلز اینستاگرام، شما باید به صورت دستی، متنی را به ویدیوی خود اضافه کنید. یکی از خصوصیات مثبت برنامه های تیک تاک و اینستاگرام این است که دارای ابزارهای آسان و راحتی برای ویرایش متن هستند.

برای ایجاد برند تجاری منسجم در ویدیوهای رسانه های اجتماعی خود، حتما از فونت، رنگ و سبک یکسانی برای هر ویدیو استفاده کنید..

حتی در فیلم هایی که فقط در پس زمینه خود دارای موسیقی هستند هم عناوین و متن هایی را اضافه کنید؛ با این کار محتوایی را برای بینندگان خود اضافه کرده و آنها را به ادامه تماشای ویدیو ترغیب می کنید. همچنین تعدادی از برنامه های ویرایش ویدیو وجود دارند که اضافه کردن زیرنویس ها در آن ها راحت تر است مثل:

– InShot (برای موبایل)

–  VEED.io (برای کامپیوتر)

نکته: اینستاگرام در حال آماده سازی برچسب “زیرنویس دار (کپشن)” برای استوری های خود است و تیک تاک هم اخیراً ویژگی مشابه زیرنویس خودکار را ارائه داده است، بنابراین حتما از آنها در ویدیوهای خود استفاده کنید.

ویدیوی رسانه اجتماعی با ترکیبی پویا از عناصر صوتی و تصویری، ابزار قدرتمندی برای بیان داستان برند شما و ارائه ارزش به فالوورهای شما محسوب می شود؛ تنها چیزی که نیاز دارید، یک گوشی هوشمند و البته کمی صبر و تحمل است.

شما با اجرای این نکات ساده ویدیویی در شبکه های اجتماعی خود، شاهد افزایش میزان تعامل، مشارکت و دسترسی مخاطبانتان و همچنین گسترش آگاهی در مورد برندتان خواهید بود.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشه پیشنهاد میکنم برای تولید محتوای حرفه ای تر حتما دوره تولید محتوای جذاب و کشنده را  تهیه کنید تا بنوانید یک محتوای عالی برای معرفی کسب و کارتان تولید کنید تا خیلی سریعتر به موفقیت برسید.

 


در خواست مشاوره تلفنی رایگان برای ثبت نام در دوره جامع نوابغ اینستاگرام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *